Németh János jogásznemzedékek sorát vezette be a polgári eljárásjog rejtelmeibe. Neve garancia volt a minőségi oktatásra, de a szigorú vizsgáztatásra is. A pesti jogi kar legendás oktatója közéleti szerepet is vállalt: elnöke volt az Országos Választási Bizottságnak, majd az Alkotmánybíróságnak.
Németh János 1933. július 31-én született Újpesten idősebb Németh János és Nemes Erzsébet gyermekeként. Miután szülei visszaköltöztek édesapja szülőfalujába, a Somogy megyei Telekibe, tizenhárom éves korától egyedül élt a fővárosban.
A Szent István Gimnáziumban, akkori nevén az I. István Gimnáziumban tanult. Nyolcadikos gimnazistaként néhány osztálytársával gyakran jártak az amerikai nagykövetség könyvtárába. Kissé naiv fiatalemberek voltak, késő este jártak a könyvtárba, abban bízva, hogy senki nem veszi észre őket. Az éber államvédelmi hatóság azonban figyelte a könyvtárba járásukat. Az volt a szerencséjük, hogy az ÁVH akkor tette erről a bejelentést a gimnázium igazgatójának, amikor már leérettségiztek. A felvételi jelentkezését viszont már nem továbbították az egyetemre.
Valószínűleg ezért nem lett állatorvos. Mivel a vidéki életet ismerte és szerette az állatokat, az Állatorvostudományi Egyetemre jelentkezett. Csakhogy a jelentkezési lapjának visszatartása miatt végül nem felvételizhetett. Egy évre a szüleihez költözött, a Somogy megyei Telekibe, ahol állást kínáltak. Egy évig a helyi tanácsnál dolgozott, ahol gyakran került kezébe a Magyar Közlöny. Annyira megtetszett, hogy egy idő után kacérkodni kezdett a gondolattal: a jogi karra jelentkezik.
A jogi karra korábban nem is volt felvételi vizsga, mert szinte senki nem jelentkezett, mondván, ha a kommunizmusban nincs állam és jog, akkor minek a jogász. Az Egyetem téri épület I. számú tantermében volt a felvételi vizsga, ahol utána négy évet abszolvált, és ahol a későbbiekben egyetemi oktatóként rengeteg előadást is tartott. Ahogy az Alkotmánybírák talár nélkül című interjúkötetben is fogalmazott, az első emeleti sarokterem élete egyik meghatározó helyszíne volt.
Egyetemista korában sokat sportolt, bokszolt, az ELTE labdarúgócsapatának tagjaként pedig kemény védőjátékos hírében állt. Nem szakadt el később sem a sporttól, 1985 és 1987 között az egyetemi sportegyesület, a BEAC elnökeként tevékenykedett.
A tanrendnek megfelelően két évig nem jutott az eljárásjog közelébe, viszont a polgári anyagi jogot hamar megkedvelte Nizsalovszky Endre előadásain. Az 1954–55-ös tanévre meghirdetett polgári eljárásjogi témakörben A kasszációs-revíziós perorvoslati rendszer című dolgozatáért kéthavi egyetemi tanársegédi fizetésnek megfelelő pénzjutalmat kapott. Harmadéves korától erősen kötődött a polgári eljárásjog nagy tudású professzorához, Beck Salamonhoz. Sala bácsi volt a második apja, aki szinte a fiának tekintette és úgy is kezelte. Később, 1959-ben az idős professzor volt az esküvői tanúja is. Sala bácsi javaslatára Nizsalovszky 1955-ben meghívta az akkor polgári eljárásjogot is oktató polgári jogi tanszékre. Tanszéki demonstrátor lett. Hamar bedobták a mélyvízbe, az esti és levelező tagozaton tartott előadások mellett gyakran helyettesítette Sala bácsit a nappalin is. 1956-ban summa cum laude fokozattal szerzett jogi diplomát.
Az évtizedek során jogászhallgatók generációit tanította a polgári eljárásjogi tanszéken, amelynek később tanszékvezető egyetemi tanára lett. Az Egyetem téri épület a második otthona volt. Tanári nagyságáról árulkodott, hogy legendás szigora ellenére a hallgatók a kar kiváló oktatójának választották.
Otthonosan mozgott a tudományos világban. A Humboldt Alapítvány ösztöndíjasaként 1973–74-ben Münchenben, 1984-ben Kölnben folytatott kutatómunkát. 1993-tól 1997-ig az ELTE általános rektorhelyettesi tisztségét töltötte be. Tagja volt a MTA Állam- és Jogtudományi Bizottságának, valamint az MTA Doktori Tanácsa Állam- és Jogtudományi Szakbizottságának is.
1986-tól 1997-ig ügyvédként tevékenykedett, a Békés–Németh–Vékás és Társai Ügyvédi Irodát vezette. 1990 és 1997 között tagja volt az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnökségének, de kipróbálta magát bíróként is a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett választottbíróságban.
Nem ódzkodott a közéleti szerepvállalástól sem. A rendszerváltozás izgalmas éveiben – 1990 február és 1997 júliusa között – a sokszínű és kiterjedt hatáskörű Országos Választási Bizottság elnöke volt. Szinte kezdő OVB-elnökként egy politikailag pikáns történet főszereplője lett.
1990. március 25-én hat órakor kezdődött az első szabad parlamenti választások első fordulója, és az OVB tagjai már öt órakor bent voltak a Parlamentben. Fél hatkor telefont kapott Debrecenből, hogy a város főutcáján – a templomtól a vasútállomásig – megjelentek a szovjet páncélosok. Egy másodperc alatt kiverte a verejték. Azonnal igyekezte telefonon utolérni Németh Miklóst, akivel végig jó volt a kapcsolata, de közölték, hogy a miniszterelnök úr lement Monokra a szüleihez. Ezek után egy dolgot tudott tenni, felhívta a magyar honvédség vezérkari főnökét, és kérte, hogy nézzenek utána, mi történik Debrecenben. A vezérkari főnök nagyon korrekt volt, mert rövid időn belül visszahívta, hogy beszélt a szovjetekkel, akik – függetlenül a magyar választásoktól – folytatták a kivonulást. Azért voltak kint az utcán a páncélosok, mert mentek ki a vasútállomásra, hogy a szerződésben vállalt határidőre el tudják hagyni az országot. A diplomáciai szempontból is kínos ügyet aztán nem kürtölték szét, hanem intézkedtek, hogy a választások befejezéséig ne legyenek a debreceni utcákon a szovjet páncélosok.
Az oktatás területén sem tétlenkedett. Közvetlenül a rendszerváltozás után tanszékvezetőként kezdeményezte a kar vezetésénél, hogy az addigi két féléves oktatási időszakban a polgári perjogi ismereteket oktassák, majd azt követően egy további félévben külön tantárgyként a rendkívül nagy mértékben megnövekedett és jelentőssé vált nemperes eljárásokat.
Egy interjúban arra a kérdésre, hogy mennyire büszke azokra a tanítványaira, akik sokszor joghézagoktól hemzsegő, magyartalan, értelmezhetetlen jogszabályokat alkotnak, ezt felelte: „A parlamentnek címzett valamennyi – többnyire jogos, bár esetenként eltúlzott – kritika ellenére jobbára elégedett vagyok volt tanítványaim teljesítményével. Ha igaz az, hogy a parlament törvénygyár, ebben a kijelentésben az is benne foglaltatik, hogy nem jut elég idő a jogszabályok alapos előkészítésére. Ha több időt fordítanának a jogszabályok kimunkálására – beleértve ebbe a minisztériumi előkészítést is –, biztosan javulna azok színvonala, de egyben szükségszerűen csökkenne is az évente elfogadható törvények száma. Azon valóban érdemes lenne elgondolkodni, hogy a kevesebb nem lenne-e több.”
1997 júniusában választották az Alkotmánybíróság tagjának, 1998-ban és 2001-ben a testület elnökének. Ezt a tisztséget 2003-ig töltötte be, amikor hetvenéves korának elérése miatt vált ki a testületből. Úgy érezte, hogy az Alkotmánybíróság elnökeként szakmája csúcsára jutott. „Az Alkotmánybíróság ebben az időszakban az alkotmány és az alkotmánybírósági törvény rendelkezései alapján rá háruló feladatokat látta el, nem többet, de nem is kevesebbet. Munkánkat tisztességgel végeztük, határozatainkat nem kell szégyellnünk, amit igazol az a tény is, hogy ebben az időszakban a közvélemény-kutatások szerint az Alkotmánybíróság volt az a szervezet, amelyben az emberek leginkább bíztak.”
Professor emeritusként szakmai tevékenységét újból teljesen kitöltötte szeretett jogterülete, a polgári eljárásjog. A 2010-es években sem lankad a lendülete, vezető szerepet vállalt az új Polgári perrendtartás előkészítésében.
Több mint hat évtizedig boldog házasságban élt. Mérnök végzettségű felesége minden egyetemi és közéleti szerepvállalását támogatta. Két leányunk született: Ágnes édesapját követve jogász, Andrea orvos lett. Büszke volt az unokáira és a dédunokáira. A nyarakat rendszerint családja körében, kőröshegyi házukban töltötte, nem messze édesapja szülőfalujától. Kőröshegyről gyakran járt vadászni a környékre. Legendásan szenvedélyes vadász volt. Szája szegletében egy jellegzetes mosollyal egyszer azért elárulta, hogy ilyenkor az sem zavarja, ha éppen bakot lő.
Németh János életének 88. évében, 2021. március 1-jén hajnalban hunyt el. Halálhírét szeretett munkahelye, az ELTE jogi kara osztotta meg először, de közleményben gyászolta egykori elnökét az Alkotmánybíróság is. Németh János már a tizenegyedik halottja a testületnek.