Európa legnagyobb joghallgatói szervezetével együttműködésben rendezett perbeszédmondó versenyt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) április 3-án Budapesten. Az eseményen öt jogi egyetem huszonhat hallgatója mérte össze tudását. A résztvevőknek egy fiktív, a szülői túlposztolás, vagyis a sharenting problémáját feszegető jogesetről kellett vitázniuk.
A European Law Students’ Association (ELSA) és magyarországi tagszervezete (ELSA Hungary) évtizedek óta segíti elkötelezetten a jövő jogászainak szakmai fejlődését, gyakorlati tapasztalatszerzését és nemzetközi kapcsolatépítését. A médiahatósággal közösen megrendezett ELSA Hungary Országos Perbeszédmondó Versennyel a szervezet most ismét teret biztosított a joghallgatóknak, hogy a gyakorlatban, valósághű környezetben fejleszthessék érveléstechnikájukat, retorikai készségeiket és jogi gondolkodásmódjukat. A verseny egy napjainkban egyre aktuálisabb, jelentős veszélyeket is magában hordozó online jelenséget, a gyermekeikről az internetre posztoló szülők problémáját tárgyalta.

A versenyzőknek kétfős csapatokban, egy előre elkészített fiktív jogesetben kellett jogi érveléssel alátámasztaniuk a felperesi, illetve az alperesi oldal tényállításait az általuk előzetesen írásban benyújtott perbeszédeikben. Az elképzelt eset lényege az volt, hogy egy édesanya már évek óta influenszerkedett az interneten, amivel nagyban hozzájárult a család megélhetéséhez. Az általa használt közösségi platformokon rendszeresen posztolt a gyermekeiről is tartalmakat, amelyek a fiatalok számára egyre kínosabbá, sérelmesebbé váltak, ráadásul a posztok miatt az iskolában kinevették őket. Saját érdekeik védelmében a gyermekek végül keresetet nyújtottak be a bírósághoz édesanyjuk ellen, hogy az kötelezze a szülőt a róluk készült posztok eltávolítására, és tiltsa el a további tartalmak engedély nélküli megosztásától.
A megmérettetés kezdetén sorsolással dőlt el, hogy melyik csapatok képviselik majd a felperesi, illetve az alperesi oldalt, valamint, hogy kik fognak versenyezni egymással. A délelőtti selejtezőn a viták egyszerre két teremben is folytak, két-két zsűritag előtt. Minden zsűri egy-egy alperesi és felperesi oldalt képviselő csapatot juttathatott tovább a délutáni döntőbe, ahol a csapatoknak végül egy háromtagú bizottság előtt kellett számot adniuk felkészültségükről.

A joghallgatók perbeszédeikben olyan médiatudatossági, adatvédelmi, etikai és jogi szempontból is kiemelkedően fontos és izgalmas kérdéseket érintettek, mint például a gyermekek túlzott digitális lábnyomában rejlő kockázatok, az arcképmás és a beszédhang védelme, a szülői felügyeleti jog korlátai, valamint a gyermek magánélethez való joga.
A fiktív jogesetet dr. Baracsi Katalin, a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal tagja készítette. A szakmai zsűri tagjai prof. dr. Szeibert Orsolya, az ELTE ÁJK Polgári Jogi Tanszékének vezetője, dr. Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány vezetője, dr. Szabó Sarolta ügyvéd, az Oppenheim Ügyvédi iroda tagja, valamint az NMHH részéről dr. Csalár Dorina, az Internet Hotline vezetője, és dr. Mayer Endre gyermekvédelmi főosztályvezető-helyettes voltak.

A szakmai zsűri az alperesi és a felperesi oldalt képviselő csapatok közül a legjobban teljesítőknek egy-egy első helyezést ítélt meg, az Oppenheim Ügyvédi Iroda pedig különdíjjal jutalmazta a legkreatívabb előadásmóddal prezentáló csapat tagjait.