Az online platformok legfontosabb szülői felügyeleti beállításain vezeti végig a gondviselőket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új videósorozata. A biztonságos internet napjára készült kisfilmek a tudatos internethasználat alapjaira is felhívják a figyelmet, hangsúlyozva, hogy a technikai védelem mellett a legnagyobb biztonságot a szülők és gyermekeik közötti nyílt, őszinte párbeszéd és az odafigyelés jelenti – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.
A digitális tér számos lehetőséget és kockázatot rejt a gyermekek számára, online biztonságuk megteremtésében pedig kulcsfontosságú a szülők szerepe.
A gondviselők ennek ellenére gyakran gondolják úgy, hogy mivel gyermekeik náluk sokkal ügyesebben kezelik az okoseszközöket, nekik már nem is érdemes beleszólniuk azok használatába.
Fontos azonban tudatosítani:
az online platformok készségszintű használata még nem feltétlenül jár együtt valódi médiatudatossággal, a szülők gyermekeik iránti felelőssége ezért nem érhet véget a fizikai valóság határainál.
Mint arra az NMHH kutatása is rávilágít, a hazai 13–16 éves fiatalok körében rendkívül népszerűek az olyan digitális platformok, mint a Facebook és a Messenger, a TikTok, a YouTube és a Discord.
Ezeken a felületeken egyre fontosabb a gyermekek digitális felügyelete, hiszen az online térbeli tartalmak legalább olyan mértékben hatnak a szellemi és erkölcsi fejlődésükre, mint a valóságban megszerzett ismereteik – ehhez kínálnak könnyen használható, hatékony eszközt az alapvető biztonsági beállítások.
Az edukációs kisfilmek már megtekinthetők ITT, az NMHH közösségimédia-felületein, a gyerekaneten.hu oldalon pedig a hatóság online gyermekvédelmi kiadványaiba lapozhatnak bele az érdeklődők.
A hatóság hangsúlyozza:
a megfelelő biztonsági beállítások csak az első lépést jelentik, ezeknél is nagyobb jelentőséggel bír, hogy a szülők rendszeresen és őszintén beszélgessenek gyermekeikkel arról, ami érdekli őket, kitérve arra is, hogy mi történik velük a digitális térben.
Ha a felnőttek rendszeresen érdeklődnek gyermekeik online élményeiről, közösen játszanak velük vagy meghallgatják, hogyan működnek a kedvenc játékaik, az erősíti a nemzedékek közötti kapcsolatot és bizalmat, ami a fiatalok online biztonsága szempontjából különleges védőfaktort jelent – emeli ki az NMHH.
Így használható biztonságosan a Facebook!
Így használható biztonságosan a Discord!
Így használható biztonságosan a YouTube!
Mit nézhet a YouTube-on a gyerek? Így állítsd biztonságosra a profilját!
TikTokozik a gyerek? Így tedd ezt biztonságosabbá!
Így tehető biztonságossá a TikTok fiók!
Így védhetőek az adataink a Messengeren és az Instán!
Így használható biztonságosan a Messenger és az Insta!