A közlekedési bűncselekményekhez szorosan kapcsolódik a vezetői engedély visszavonása, hiszen például egy ittas vagy bódult állapotban történő járművezetés egyik legfontosabb szankciója a járművezetéstől eltiltás és ennek következtében a vezető engedély visszavonása is. A vezetői engedély visszavonása kiemelkedő jelentőségű intézkedés a közúti közlekedés biztonságának fenntartásában. A közlekedési szabályok betartása alapvető a balesetek megelőzésében, és a vezetői engedély visszavonása olyan jogi eszköz, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a közlekedési hatóságok a jogsértők számára biztosítsák a közlekedési szabályok betartásának szükségességét. A visszavonásra többféle jogalap alapján kerülhet sor, így egészségügyi alkalmatlanság, súlyos közlekedési szabálysértések, bűncselekmények vagy a közlekedési szabályok ismételt megszegése esetén.
A tanulmány részletesen ismerteti a vezetői engedély visszavonásának jogi szabályait, az alkalmazott eljárásokat, valamint azokat a jogalapokat, amelyek alapján a közlekedési hatóságok dönthetnek a jogosítványok visszavonásáról. Bemutatja a vezetői engedély visszavonásának szabályait, majd kiemel két olyan jogesetet, melyek a szerző szakmai gyakorlata során merültek fel és a vezetői engedély visszavonásához szorosan kapcsolódó, a vezetői engedély elvételétől, leadásától, illetve nyilvántartásba bejegyzésétől való járművezetéstől eltiltás tartamába történő beszámításról szólnak. Ezekben a jogesetekben érdekes látni, hogy sokszor még maga az ügyészség sem mindig helyesen indítványozza a büntetés kiszabását egyes büntetőeljárások során. Végezetül pedig szó esik a közigazgatási anyagi jog oktatásában alkalmazandó “5 kérdéses módszer” -ről.
A Szerző bírósági titkár, jogalkalmazóként büntető ügyekkel foglalkozik, melyek igen nagy részét teszik ki a közlekedéssel kapcsolatos bűncselekmények.