Magyarországon elsőként indítja el az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) és a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) az új Állatjólléti és természetvédelmi szakjogász- és szaktanácsadó képzéseket. A képzések célja, hogy olyan jogászokat, illetve olyan diplomás, jogászi kompetenciákkal rendelkező szakembereket képezzen, akik képesek a jogi, etikai és fenntarthatósági szempontokat integrálni az állatvédelmi és természetvédelmi gyakorlatba. A Károli Gáspár Református Egyetem hallgatói számára egy új, „Állatvédelmi alapismeretek” című szabadon választható tárgy is elérhető lesz. Az együttműködési megállapodást Prof. Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora és Prof. Dr. Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora írták alá Budapesten.

Az ÁTE és a KRE közötti partnerség eredményeként elindítandó posztgraduális képzések különleges helyet kívánnak elfoglalni Magyarország állatvédelmi szakmai képzései között.

A két féléves levelező képzések célja, hogy a résztvevők széleskörű jogi, etikai, állat- és természetvédelmi ismeretekre tegyenek szert, amelyeket később a gyakorlatban alkalmazhatnak.

Az Állatjólléti és természetvédelmi szaktanácsadó képzés azok számára is nyitva áll, akik nem jogászi végzettséggel rendelkeznek, de szeretnék elmélyíteni jogi fókuszú tudásukat az állatvédelmi és természetvédelmi kérdésekben. A képzések átfogó jellegének köszönhetően a résztvevők alapos ismereteket szerezhetnek az állat- és természetvédelem szabályozásáról, elmélyítve ezzel szakmai kompetenciáikat ezen a gyorsan fejlődő területen.

Az esemény házigazdája, Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora köszöntő beszédében elmondta, hogy Magyarország Alaptörvénye is jelentőséget biztosít többek között a honos növény és állatfajok védelmének. Ennek keretén belül az állatvédelem kérdése különösen felértékelődik, ma már a jog különböző területei foglalkoznak az állatok védelmével, ezért a most induló képzés várhatóan nagy érdeklődésre tarthat számot.

Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora szerint az Állatorvostudományi Egyetem egyedülálló, mással nem pótolható szerepet tölt be az állatvédelmi szakemberképzésben Magyarországon. Hazánkban csak itt képeznek állatorvosokat és állatvédelmi szakállatorvosokat, az intézmény emellett állatvédelmi konferenciák, szakmai továbbképzések és tanfolyamok elismert központja. A partneregyetemeknek köszönhetően,

az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző és Módszertani Központja koordinálásával Magyarországon hamarosan (tervezetten 2025-től) már háromféle állatvédelmi szakjogászképzés és két szaktanácsadó képzés is elérhető lesz.

Az ország földrajzi lefedettségét Budapest, Miskolc és Pécs biztosítja, miközben a képzések tematikái is különböznek, így széleskörű szakmai lehetőségeket kínálnak a hallgatóknak. Az Állatorvostudományi Egyetem és a Miskolci Egyetem közös képzésén jelenleg az állatvédelmi szakjogászok harmadik, illetve a jogi szakokleveles állatvédelmi szakemberek második évfolyama tanul.

A Károli Gáspár Református Egyetemmel 2025/2026 őszi félévtől indítani tervezett közös képzések az egyedvédelem mellett a fajvédelmi, természetvédelmi vonatkozásokat is erőteljesen érintik majd.

A meghirdetendő szakjogász- és szaktanácsadó képzés szakmai minőségéért a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar dékánja Tóth J. Zoltán, a koordinációért a kar igazgatója Sebők Melinda Judit felel; míg az Állatorvostudományi Egyetem részéről az Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központ vezetője, Vetter Szilvia PhD vesz részt a képzések irányításában.

Az Állatjólléti- és természetvédelmi szakjogász és szaktanácsadó képzések jelentős hangsúlyt fektetnek majd a vadon élő állatok védelmére és a természetvédelem globális és hazai összefüggéseire. Az első félév során a hallgatók megismerkednek a természetvédelmi jog alapjaival, a bioetika és a természetvédelem kapcsolatával, valamint a legfontosabb nemzetközi természetvédelmi egyezményekkel. Az előadások során részletesen foglalkoznak a vadon élő állatok faj- és egyedvédelmével, ideértve a veszélyeztetett fajok védelmét, a vörös lista jelentőségét, a természetvédelmi mentőközpontok működését és az energetikai infrastruktúrák állatokra gyakorolt hatásait. Az egyed- és fajvédelem közös céljait és konfliktusait esettanulmányokon keresztül elemzik. A második félév interdiszciplináris témákat kínál, például az állatok és az emberi psziché kapcsolatáról lesz szó. A közigazgatási és büntetőjogi vonatkozások az állat- és természetvédelem szabályozásának gyakorlati kérdéseit tárgyalják, beleértve a nemzeti parkok és erdőgazdaságok működését. A képzés során külön modult szentelnek a kedvtelésből tartott állatok és a gazdasági haszonállatok tartásának természetvédelmi összefüggéseire, ideértve a kijárós macskák által okozott természetvédelmi károkat vagy a kóbor kutyák vadászati konfliktusait.

Az új Állatjólléti és természetvédelmi szakjogász- és szaktanácsadó két féléves levelező képzések tervezett indítása a következő tanév (2025/26) őszi féléve Budapesten.