Kedden benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek a családi adókedvezmény duplázásáról szóló törvényjavaslatot – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt szerdai Kormányinfón Budapesten. Gulyás Gergely közölte, a törvényjavaslat alapján a gyermekek után járó adókedvezményt két ütemben doplázzák meg: jövő év július elsejével és 2026. január 1-jével.
“A 2025-ös költségvetés az új gazdaságpolitika költségvetése, amely magában foglalja a korábban már bejelentett gazdasági akcióterv 21 pontját” – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Gulyás Gergely a kormányülés szünetében tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a gazdasági akcióterv részleteiről folyamatosak az egyeztetések, és a legfontosabb kérdésekben a nemzeti konzultációban is bárki állást foglalhat. Hozzátette: a jövő évi költségvetés december második felében tartandó parlamenti végszavazásán azokat a programpontokat fogják elfogadni, amelyek az emberek többségének támogatását is élvezik. “Az új gazdaságpolitika kezdete, tehát az új költségvetés hatályba lépése 2025. január elseje” – közölte.
Hangsúlyozta: az új gazdaságpolitikai akcióterv gazdasági és növekedési fordulatot fog hozni Magyarországon, 2025-ben és 2026-ban továbbra is az a célkitűzés, hogy 3 és 6 százalék közötti legyen a gazdasági növekedés. Közölte: a 2025-ös költségvetést konzervatív számítások szerint 3,4 százalékos növekedéssel tervezik.
A kormány részleteiben is döntött két programról, a munkáshitelről és a vidéki otthonfelújítási támogatásról – számolt be. Elmondta: a munkáshitelre az lesz jogosult, aki a 17. életévét már betöltötte, de a 26. életévét még nem. A felvett hitel szabadon felhasználható, kamatmentes, maximális összege 4 millió forint, amit 10 éves futamidő alatt egyenlő részletekben kell törleszteni. A felvétel feltétele, hogy valaki Magyarországon legalább heti 20 órában foglalkoztatott, vagy vállalkozó legyen; vállalkozó esetén a jövedelemnek csak a heti 20 órában foglalkoztatottak átlagos jövedelmét kell elérnie – tette hozzá, jelezve, hogy a diákhitelre jogosultak munkáshitelt nem vehetnek föl. A hitelért cserébe a felvevőknek 5 éves magyarországi munkavégzést vagy vállalkozói tevékenységet kell vállalniuk. Közölte: a kormány ezen a programon keresztül is támogatja a gyermekvállalást, így a hitelfelvételt követően született első gyermek után két évig felfüggesztik a törlesztési kötelezettséget, a második gyermek megszületését követően újabb 2 éves moratóriumot vezetnek be és ezzel egyidejűleg az akkor fennálló tartozás felét el is engedik, a harmadik gyermek vállalása esetén pedig a teljes önálló tartozást elengedik. A szabályozás 2025. január elsejétől lép hatályba, a jövő évi költségvetésnek is a része.
A vidéki otthonfelújítási támogatásra azok a gyermekes családok lesznek jogosultak, akik ötezer főnél kisebb népességű településen élnek; a most bevezetendő konstrukció megegyezik a 2021-2022-ben már futó otthonfelújítási programmal, a felújítási munkálatok széles körére igénybe vehető a támogatás – ismertette. A munkadíj és az anyagköltségek 50 százalékára, de legfeljebb hárommillió forint összegben igényelhető vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás. Emellett második hárommillió forintként igénybe vehető államilag támogatott, jelzálogalapú hitelkonstrukció is. Ez a felújítási költségek megelőlegezését és megkönnyítését teszi lehetővé. Az állami kamattámogatás mértéke az ügyleti kamaton belül három százalékpont – közölte, jelezve, hogy a korábbi programban már részt vevő családok a most meghirdetett két programban együttesen is csak hárommillió forintos támogatást vehetnek igénybe.
Közölte: a kormány kedden törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, ennek része a gyermekek után járó adókedvezmény megduplázása két ütemben, jövő év július elsejével és 2026. január 1-jével.
A nemzeti konzultációt a miniszter továbbra is hasznos és fontos eszköznek nevezte, amely visszajelzést ad vagy fontos ügyek eldöntéséhez járul hozzá. “A jelenlegi tervek szerint lesz a költségvetés végszavazása, és addigra az új gazdaságpolitika legfontosabb programpontjairól, az akcióterv egyes részleteiről a választópolgárok is véleményt mondhatnak” – jelezte.
Vitályos Eszter kormányszóvivő beszámolt arról, hogy az elmúlt két hétben csaknem nyolcmilliárd forint összegben valósultak meg beruházások Magyarországon: 1,4 milliárd forint értékben történtek óvoda- és iskolaépítések, -felújítások. A kormány 2010 óta 319 milliárd forintot fordított óvodák építésére, bővítésére, vagy felújítására; 2010 óta infrastrukturális fejlesztés, korszerűsítés csaknem kétezer óvodában történt – közölte. Folytatódtak a közlekedésfejlesztési beruházások és útfelújítások összességében 740 millió forint értékben; a településfejlesztés területén kilenc nagyobb projekt fejeződött be több mint 4,5 milliárd forint összegben. Hozzátette, az elmúlt két hétben három művelődési ház is megszépült, sport területén pedig csaknem 700 millió forint értékben készültek el beruházások.