Törvényjavaslatot nyújt be a Kulturális és Innovációs Minisztérium az egyetemek kuratóriumainak működéséről szóló szabályozás módosításáért – mondta a tárca felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.
Varga-Bajusz Veronika emlékeztetett: 2022-ben zárták ki a modellváltó egyetemeket az Erasmus és a Horizont programból. A későbbi tárgyalásokon Brüsszelben “olyan kéréseket fogalmaztak meg például, hogy az egyetemek rektorai, tanárai ne vehessenek részt a kuratóriumokban, vagy külső NGO-k határozzák meg, hogy ki lehet kuratóriumi tag” – sorolta, ezeket a kéréseket az egyetemi autonómia szempontjából értelmezhetetlennek nevezve.
Voltak azonban olyan brüsszeli elvárások – például a határozott idejű kuratóriumi tagságra vagy az összeférhetetlenségre vonatkozóan – amelyekről a kormány tavaly novemberben szabályozási javaslatot küldött az Európai Bizottságnak, azonban azóta sem kaptak választ.
“A kormány nem vár tovább, az őszi ülésszakon törvényjavaslatot nyújtanak be” – mondta.
“Ennek része lesz a hatéves finanszírozási időszakhoz igazodó határozott idejű kuratóriumi tagság és az összeférhetetlenség szabályozása”
– ismertette.
A korábbi években éves szinten ötezren vettek részt a modellváltó egyetemekről Erasmus-programban, ehhez képest ebben a fél évben várhatóan háromezer hallgató csatlakozik a Pannónia-programhoz. Több mint 1600-an biztosan utaznak, mintegy 800-an már kint vannak, és 1500-2000 körüli pályázat van folyamatban – mondta Varga-Bajusz Veronika.
“A kormány továbbra is kitart a mobilitási program finanszírozása mellett, ráadásul a Pannónia program nemcsak Európára, hanem a világ bármely egyetemére segíti a mobilitást, és teljes kreditelismerést nyújt” – emelte ki az államtitkár.
Varga-Bajusz Veronika a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában hangsúlyozta: “Brüsszelnek inkább politikai, mint valós kifogásai vannak az egyetemi szabályozással kapcsolatban. A magyar hallgatók azonban ennél többet érdemelnek.”