Elektromos berendezések nélkül igencsak nehéz lenne elképzelni egy valamire való otthont manapság. Számtalan gép szolgálja mindennapjainkat, melyeket egytől-egyig csatlakoztatni kell az elektromos hálózathoz, méghozzá szakszerűen, hogy aztán biztonságosan és zavartalanul üzemelhessenek. (X)
A helytelen bekötésből számos veszély származhat: tűzeset, áramütés, rövidzárlat.
A legjobb persze szakember segítségét kérni, de az alábbiakban azért összeszedtük, hogyha laikusként nekiállna valamilyen egyszerűbb bekötési feladatnak otthonában, mire kell figyelnie, hogy megfelelő eredménnyel zárja a műveletet.
Alapvetés, hogy rendelkeznünk kell a megfelelő szerszámokkal és alapanyagokkal, amiket mind egy helyen beszerezhetünk, ha a Vilszershop szereléstechnikai részlegén alaposan körbenézünk.
Tervezés és előkészületek
Mint bármilyen egyszerűnek tűnő szerelésnél, az elektromos bekötések esetében sem lehet megspórolni a tervezés, előkészítés fázisát. Végig kell gondolni, milyen berendezést szeretnénk bekötni, hogyan, és hogy ez milyen hatással lesz a hálózat későbbi működésére, van-e például elég kapacitásunk az újabb fogyasztó integrálásához.
A megfelelő alapanyagok beszerzése
Mint már fentebb is említettük, nélkülözhetetlen, hogy minden alapanyag a megfelelő típusban és méretben rendelkezésre álljon, hogy aztán könnyedén megbirkózhassanak azzal az árammennyiséggel, amivel a hálózat részeként működniük kell.
Kiemelten fontos ez az erősáramú rendszerek esetében, ahol a megfelelő vezeték vagy kábeltípus kiválasztása (MCu, MBCu, MT, MKH stb.) sorsdöntő lehet, mint ahogy a méretezést is optimalizálni kell a legjobb eredmény elérése érdekében.
A legjobban illeszkedő vezetéktípussal és mérettel még nem értünk a végére, hiszen a biztonságos bekötés kialakításához a csatlakozóknak, illetve aljzatoknak is ki kell elégíteni minden feltételt és előírást, meg kell felelniük a biztonsági szabványoknak.
Innen már csak egy fontos teendőnk maradt: annak biztosítása, hogy a vezetékeket hibátlanul csatlakoztassuk az aljzatokhoz, a rövidzárlat esélyét tökéletesen kizárva. Ehhez a szerelés közbeni gondosság mellett a felhasznált alapanyagok minősége is hozzájárulhat, ezért érdemes mindig megbízható gyártók termékeit választani.
Mire figyeljünk még?
Ügyeljen arra, hogy az elektromos vezetékek megfelelő távolságban legyenek más, potenciálisan veszélyes rendszerektől, például vízvezetékektől vagy fűtőtestektől!
Mindig megfelelően jelölje meg a kapcsolókat és a biztosítékokat, hogy könnyen azonosíthatóak legyenek!
Viseljen megfelelő védőfelszerelést, például kesztyűt és szigetelőcipőt, amikor villanyszerelési munkákat végez!
Az elektromos bekötésekkel való munka mindig nagy körültekintést és óvatosságot igényel. Ha nem biztos abban, hogy hogyan kell helyesen bekötni valamit, mindig kérjen segítséget egy szakértőtől! A nem megfelelő bekötések komoly sérüléseket vagy tűzveszélyt okozhatnak.