A mellrákszűrések közel 80%-a maradt el a koronavírus-járvány miatt, derült ki egy amerikai kutatásból. Emiatt akár több ezer nő halhat meg világszerte 10 éven belül – hacsak nem pótolják be az elhalasztott szűréseket. Időben felfedezve ugyanis gyógyítható az emlődaganatok többsége. (X)

Ha nem vigyázunk, 2030 sokkoló számokat hozhat

A második leggyakoribb ráktípus a hölgyek között a mellrák. Szakértők szerint a most ismert, rosszindulatú emlődaganatos esetekhez képest kétszer-háromszor annyira számíthatunk 2030-ban. Míg 2018-ban 9864 nőnél bőrdaganatot, addig 8396 hölgynél emlődaganatot regisztráltak. Az Affidea Magyarország mammográfiai szűrővizsgálatán modern környezetben, csúcstechnológiás eszközökkel végezheti el a szakorvosa által ajánlott gyakoriságú vizsgálatokat.

A szűréseket már 35-39 éves kor környékétől érdemes elvégeztetni: ekkortól ugyanis már több száz megbetegedést tartanak számon. Ez a szám duplázódik 45-49 éves korra, a 65-69 évesek között pedig négyszer annyi esetről tudunk. Így ha nem szeretnénk idejekorán a statisztika részeivé válni, fontos, hogy odafigyeljünk a rendszeres kivizsgálásra, a prevencióra.

Ezért ne tartson az emlővizsgálattól

Sokan a kellemetlen nyomásérzés miatt nem szeretnének sűrűn mammográfiára járni. Azonban, ha képzett szakasszisztens is részt vesz a vizsgálaton, ez egyáltalán nem fájdalmas. Sőt: bizonyos esetekben már önkompressziós (azaz a páciens által szabályozható nyomású) berendezésekkel is találkozhatunk a rendelőkben. 

A vizsgálat időpontját máskorra érdemes hormonálisan aktív és menopauza után járó hölgyek esetén időzíteni. A hormonálisan aktív nőknél a legjobb a menstruáció kezdetétől számított, második-harmadik hét. Ekkor alacsonyabb a mirigyek aktivitása, és a mellek is kevésbé érzékenyek. Menopauza után viszont már nem szükséges ragaszkodnunk ehhez: akkor szinte már bármikor mehetünk. 

Melyek a rizikófaktorok?

A mellrák előfordulása részben családi érintettségünktől függ. Ha a közvetlen rokonaink, felmenőink körében megjelent már, akkor nekünk is ajánlott a fokozott óvatosság. Amennyiben nem, akkor is érdemes ismernünk emlőszerkezetünket, valamint hormonális státuszunkat is. Minden orvos az adott tényezők ismeretében, egyénileg javasol mindenkinek egy-egy szűrési gyakoriságot. 40 év fölött viszont évente vagy kétévente kellene emlőszűrésen részt venni. Ha pedig már volt a családunkban érintett, akkor 5 évvel hamarabb kezdjük el ezt, mint a rokon megbetegedési életkora.

A hiedelmekkel ellentétben a szűrésen még az implantátummal rendelkező hölgyek is részt vehetnek, mivel egy speciális felvételi technikával náluk is elvégezhető a vizsgálat. A komplex emlővizsgálat (a fizikális vizsgálat + nyirokrégiók és emlők vizsgálata) azonban nemcsak nekik, hanem minden nőnek ajánlható.