Hosszú távon racionális létszámgazdálkodással, belső munkaszervezéssel tartható fenn, hogy minden bíróság megfelelő időn belül bírálja el az ügyeket, azok sehol ne húzódjanak el – jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöki kabinetjének vezetője csütörtökön Kecskeméten.
Tóth Áron László a Kecskeméti Törvényszék összbírói értekezletét megelőző sajtótájékoztatón elmondta:
összességében kevesebb ügy érkezik a bíróságokra, de nő a nehezebb megítélésű, bonyolultabb ügyek száma.
Kiemelte, arra kell törekedni, hogy a kevesebb ügy miatt felszabaduló kapacitást megfelelően csoportosítsák át a nehezebb ügyekre.
“A két évnél és annál hosszabb ideig elhúzódó ügyekre kell koncentrálni” – hangsúlyozta, megjegyezve: az öt éven túli ügyek ritkának számítanak, országosan 400-500-ra tehető a számuk.
Hozzátette, az OBH létszámgazdálkodási kabinetje éppen azt vizsgálja, hogy a megüresedett álláshelyeket be kell-e tölteni az adott helyen vagy inkább máshol lenne ezekre szükség. “Hosszú távon csak így lehet fenntartani, hogy minden bíróság megfelelő időszerűséggel működjön” – fogalmazott.
A kabinetvezető elmondta: a Kecskeméti Törvényszék illetékességi területén viszonylag sok a nehéz megítélésű büntetőügy. Az új, elsősorban gazdasági típusú bűncselekmények itt jelennek meg először, de az itt dolgozó büntető bírák emellett is nagyon jól teljesítenek.
Tájékoztatása szerint a Kecskeméti Törvényszéken több ügy fejeződött be, mint amennyi érkezett, vagyis csökkent az ügyhátralék, ez a tendencia már 2020 óta megfigyelhető.
Egyre gyorsul az ítélkezés, de így is tavaly nagyjából 1 millió 150 ezer ügy érkezett a magyar bíróságokra – ismertette.
Kitért arra,
egy 2020 nyarán indult átfogó programnak köszönhetően országosan 43 százalékkal csökkent a két évnél hosszabb ideig tartó perek száma,
ez a mutató a Kecskeméti Törvényszéken 45 százalékos.
Tóth Áron közölte: a Kecskeméti Törvényszék esetében az országos átlagnál minden ügyszakban magasabb a jogerőre emelkedés aránya.
A kabinetvezető szólt arról is, hogy tavaly 1807 távmeghallgatást tartottak a vármegye bíróságain. Ezt költséghatékonysági és biztonságkockázati szempontból is fontos lehetőségnek nevezte.
Husek Dániel, a Kecskeméti Törvényszék elnöke elmondta: járásbírósági szinten 50 százalékra csökkent az elhúzódó ügyek száma, míg törvényszéki civilisztikai ügyszakban közel harmadára.
Szólt arról is, hogy
két éve jelentős az embercsempészéssel kapcsolatos ügyek száma a Kecskeméti Törvényszéken, az idén már több mint 400-ra tehető.