A kilencvenes években egycsapásra lett a hazai utakon is a legmenőbb és legnépszerűbb bringa típus. Számos újítást hozott magával az MTB, amikről egy átlag felhasználó vajmi keveset hallott. Vagány külső, árulkodó név, masszív felépítés, költséges hobbi. (X)
Ezt mind megtesítette a vasparipa, mégis volt rá igény, és még van ma is, hiszen az egyik legkeresettebb kétkerekű a piacon. Hogy ennek mi lehet az oka, és biztos való-e ennyiféle embernek, ahányan vásárolják, arra választ kapunk ebben a cikkben.
Miből lesz a hegyi kerékpár?
Az MTB mindenből kapott egy kicsit, ami az elődeit jobbá vagy strapabíróbbá tette. Külön érdekessége, hogy nem mérnökök tervezték meg az első példányt, hanem amerikai kerékpárosok építették a maguk igényei szerint.
A cruiser modell masszív vázát BMX és motorkerékpár alkatrészekkel turbózták fel, a kerekek vastagok és ellenállóbbak lettek. Tulajdonképpen így jött létre az első igazi hegyi kerékpár, amin már csak finomhangolni kellett, és nem csak a kaliforniai csapatnak okozott örömet, hanem a világ minden táját meghódította.
A terep bajnoka
Igaz, hogy az MTB egy rendkívül sokoldalú bicaj, mégis vannak olyan területek, ahová nem vele kell elindulni. Ez így is van rendjén, hiszen amiről azt mondják, hogy mindenre jó, arról ki fog derülni, hogy semmire sem való.
Ennek a kategóriának is megvannak az előnyei és a gyengeségei, amiket mindenképpen mérlegelni kell, mielőtt az ember pénzt adna érte. Például egy Balaton körüli kört semmi esetre sem hegyi kerékpárral kell megtervezni, és az ehhez hasonló hosszabb, de aszfaltos terepeken sem tud igazán jól érvényesülni a vasparipa. Rövidebb távokon azonban megfelelően teljesít, így a mindennapi ügyes-bajos teendőit nyugodtan tervezheti vele!
A legjobban azonban mégis a vadonban, igazi terepen érzi jól magát. Lehet vele felfelé kaptatni vagy éppen lefelé döngetni, stabil és könnyen irányítható. Ha Ön is a magas adrenalinszint híve, biztosan megtalálja az elképzeléseinek, felhasználási szokásainak legalkalmasabb bringát a Kerékpárwebshop.eu női MTB kerékpárjai között.
Az MTB megjelenése
Bár a hegyi kerékpárok között is vannak különböző típusúak, azért a főbb pontokban megegyeznek. Ilyen az erős, stramm, ugyanakkor sportos váz. Ebből is két fajta van: a merevfarú és a teleszkópos.
Jellemzően egyenes és széles kormánnyal rendelkezik, és a villa teleszkóppal felszerelt. A klasszikus MTB bicók 26”-os gumikkal futnak, amik szélesek és bordázottak. Az elmúlt néhány évben azonban megjelentek a 27,5”-os és a 29”-os kerekek is, természetesen a külső itt is minden esetben bütykös.
Kapható V-fékes és tárcsafékes rendszerrel is. Az, aki valóban a hegyi utakon szeretne hasítani, inkább a tárcsafékes modellek között nézelődjön! A belépő szintű cangák súlya valamivel nehezebb, mint a kifejezetten extrém tevékenységre vagy versenyre szakosodott járgányoké, de ezen egy könnyített váz és némi anyagi ráfordítás gyorsan segít.