A napelemes rendszerekről hétköznapi, azaz nem hozzáértő emberként is egyre nagyobb tudással rendelkezünk. Ismerjük előnyös tulajdonságait, s éppen ezért biztosak vagyunk abban, hogy jó döntést hozunk, amikor rászánjuk magunkat a telepítésre. (X)

Valóban jó döntés?

Kétség sem férhet hozzá! A napelemes rendszer hozzájárul a környezetvédelemhez, hiszen megújuló energiaforrásokból nyer energiát, és nem szennyezi a környezetet. 

A napelemes rendszer értékesebbé és gyorsabban eladhatóvá teszi ingatlanunkat, és igény szerint kiszolgálja részben vagy teljesen az energiaigényeinket. Utóbbi esetben a nulla forintos villanyszámla is abszolút kivitelezhető.

Miből épül fel a napelemes rendszer?

A napelemes rendszerek legfőbb alkotórészei a panelek, amelyek az energiát termelik, a tartószerkezet, amely lehet statikus vagy mozgatható, az inverter, amely átalakítja a megtermelt energiát elektromos árammá, hogy hasznosítani tudjuk. 

A hálózatra tápláló rendszerek esetében ezenfelül egy ad/vesz mérőóra is a napelem részét képezi, ez szolgálja az automatikus adásvételt a szolgáltató és a napelemes rendszer között, így akkor sem maradunk áram nélkül, amikor nem termel a rendszer energiát, például éjszaka. Ez az egyensúly teszi lehetővé azt, hogy ne kelljen villanyszámlát fizetnünk.

A szigetüzemű rendszerek ezzel szemben nem kapcsolódnak a hálózathoz, hanem úgy működnek, mint egy kis sziget, önellátók, ennek megfelelően azt, hogy mindig legyen áramunk, úgy érhetjük el, hogy elegendő kapacitással rendelkező akkumulátorral egészítjük ki a rendszert. 

Mekkora a komplett rendszer mérete?

Ez bejósolhatatlan, mindig az adott helyszín és annak egyedi jellemzői, az adott igények, valamint a választott panelek mérete fogja meghatározni a teljes rendszer méretét.

Mekkorák a panelek?

Nos, ez nagyon sokféle lehet. Leegyszerűsítve a dolgot, a gyártó és az alkalmazott technológiák függvénye lesz az, hogy pontosan mekkora mérettel rendelkezik majd egy napelem. Sőt, alkalmanként egy napelemcsaládon belül is komoly eltérések lehetnek.

Kiváló példa erre az A1Solar Q Cells napelemje, amely kiváló innovációk és technológiák egyesítője. Ezt a megbízható német precizitás még tökéletesebbé teszi.

Az ide tartozó napelemek közül a G8 típusú panel 1740 x 1030 x 32 mm, viszont a Q.PEAK DUO ML-G9 modell már 1840 x 1030 x 32 mm, miközben a súlyuk hozzávetőleg ugyanakkora. A méret szempontjából a súly is nagyon fontos tényező lesz, hiszen a tető terhelhetőségénél nem lehet nagyobb a rendszer össztömege.

Az ML-G9 modell 19,5 kg, méretei: 1840 mm x 1030 mm x 32 mm. Ezzel szemben a BLK-G9+ panel 1673 mm x 1030 mm x 32 mm és mindössze 17,5 kg. 

Láthatjuk, hogy többféle súly és méret áll rendelkezésre, így ezek mérlegelése is egy fontos szempont lehet a választásnál. A napelemek méretei meghatározzák azt, hogy hány darabot helyezhetünk el a tetőn egymás mellett, míg a súlyuk hasonlóképpen, szintén korlátozni fogja számukat.