Akárcsak az otthonunkban, a kertünkben, udvarunkban is érdemes rendben tartani a gyomot, füvet és a fákat, hogy azok ne alakítsák dzsugellé a helyet. A metszést ajánlatos szezonálisan legalább egyszer elvégezni, majd elvitetni a zöldhulladékot. (X)
Szerencsére ma már mind a magánszemélyeknek, mind pedig az önkormányzatoknak lehetőségük nyílik arra, hogy megrendeljék a zöldhulladék elszállítását.
A zöldhulladék
Mindannyiunk számára fontos, hogy kertjeink, parkjaink kifogástalan állapotban legyenek, így védjük a környezetet. Zöldhulladéknak nevezzük a zöldség- és gyümölcsmaradványokat, ágakat, leveleket, fűnyesedéket, friss füvet, fadarabokat és minden más, természetesen lebomló anyagot. A zöldhulladék növelheti az üvegházhatású gázok mennyiségét, ezért is elengedhetetlen annak különválasztása az egyéb hulladéktól és újrahasznosítása.
Az újrahasznosítás fontossága
Ahhoz azonban, hogy a zöldhulladék szükséges módon legyen újrahasznosítva, semmilyen más (pl. háztartási) hulladékot nem szabad mellé helyezni a konténerbe. Ellenkező esetben nemcsak az elszállítás ára lesz magasabb, hanem az újrahasznosítás is meghiúsul.
Szerencsére napjainkban egyre több ember ismeri fel a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás nélkülözhetetlenségét. Ezáltal pedig a hulladéklerakók több nyersanyagot tudnak komposztálni.
Konténertípusok
Akár a zöldhulladék elviteléhez, akár az általános sittszállításhoz különböző méretű konténereket lehet rendelni. A kerti, udvari szemét elviteléhez az esetek többségében 4-8 m3-es konténerek állnak rendelkezésre. Vannak tároló konténertípusok, amelyek jó választást nyújtanak a zöld- és az általános hulladék elszállításához. Ezek zömmel 4, 6 és 8 m3-es hulladékgyűjtők. A konténerekben összegyűjtött zöldhulladékot külön erre a célra kiválasztott telephelyekre és létesítményekbe szállítják.
Engedélyek beszerzése
Nem szabad megfeledkeznünk ugyanakkor arról, hogy mind a konténer közterületen való elhelyezése, mind pedig a hulladék elvitele, így a zöldhulladék elszállítása is engedélyhez kötött. A területfoglalási engedélyt saját magunknak kell igényelnünk az illetékes önkormányzatnál. A hulladékot elszállító vállalat járművezetőjének pedig magánál kell tartania az ártalmatlansági igazolás másolatát.
Grillezés és tábortűz
Magyarország területén 2021.01.01-től hatóságilag tilos kerti hulladékot égetni. A jogszabály megsértését súlyos pénzbírsággal büntetik. Természetesen az arra kijelölt helyen lehetőség van zöldhulladék égetésére.
Grillezésnél ne feledkezzünk meg a szükséges kéziszerszámok és oltóanyagok (víz, homok, stb.) elérhetőségének biztosításáról, és tegyünk el minden gyúlékony anyagot a közelből. Ezenkívül tartsuk szem előtt azt, hogy a szél szítja a tüzet és gerjeszti a lángokat, ezért nem tanácsos szeles időben tüzet gyújtani.