Kevés olyan ember él ma Magyarországon, akinek életében legalább egyszer ne kellett volna nagyobb összegű hitelt felvennie. Legyen szó otthon vásárlásról, vagy lakás felújításról a jelzáloghitel a legalkalmasabb az ingatlannal kapcsolatos nagyobb költségek fedezésére. (X)
Szerencsére mára mintegy harmincezer család élt a jelzáloghitel elengedéssel, aminek hála ők már milliókkal kevesebb jelzáloghitel tartozást számolhatnak. Nézzük meg tüzetesen mit is kell tudni a jelzáloghitel elengedésről!
Mi pontosan a jelzáloghitel elengedés?
A jelzáloghitel elengedés a családvédelmi akcióterv egyik támogatási eleme. A családok a gyermekek után a meglévő lakáshitelük és bizonyos szabadfelhasználású jelzáloghitelük tőketartozásának egy részét állami támogatásként elengedik. A jelzáloghitel elengedés részleteit a 337/2017. (XI. 14.) számú kormányrendelet szabályozza.
Ki jogosult a jelzáloghitel elengedésre?
A családvédelmi akciótervet 2019. július elején enyhítették, hiszen addig csak a három vagy annál több gyermekes családok igényelhették a jelzáloghitel elengedést. Az enyhítés után a jelzáloghitel elengedés lehetőségét kiterjesztették a kétgyermekes családokra is.
Ki minősül gyermeknek a jelzáloghitel elengedésnél?
Fontos információ, hogy az igénylésnél az igénylővel egy háztartásban élő és már a 12 hetes magzat is gyermeknek minősül a támogatás szempontjából, így azok az egygyermekes családok, ahol már a 12 hetes terhesség fennáll, kérhetik is a tőke elengedését.
Továbbá a nagykorú gyermeket, akivel már nem élnek az igénylők közös háztartásban, szintén figyelembe vehetik a gyermekszám megállapításánál.
Ezen túl szintén gyereknek minősül az örökbe fogadott gyermek is.
Mekkora összegű jelzáloghitel elengedés jár a családnak?
Az igénylés pillanatában meg kell vizsgálni, hogy mikor születtek a gyermekeink és hány van belőlük.
Amennyiben 2019.07.01. után született a család második gyermeke:
- a 2. gyerek után is igényelhető már 1 millió forint,
- a 3. gyerek után újabb 4 millió forint,
- a 4. és minden további gyerek után 1 millió forint.
A szabályozás tényleg különbséget tesz 2019.07.01. előtt és után született gyermekek között?
Igen, viszont az alábbiakban sorra vesszük az összes lehetőséget:
Egygyermekes családok:
Nem jogosultak, de amennyiben a második gyermekkel terhesek lesznek, a 12 hetes magzatra már igényelhető lesz a két gyermekre járó 1 millió forintos tőke elengedés.
Kétgyermekes családok:
Amennyiben két gyermekük van és a második gyermek 2019.07.01. után született 1 millió forint támogatásra jogosultak.
Kétgyermekes családként, ha a második gyerek 2019.07.01. előtt született, nem jogosultak a támogatásra.
Amennyiben lesz majd harmadik gyerekük, aki így már biztosan 2019.07.01. után születik, a 4 millió forint tőke elengedésre lesznek jogosultak majd, ami a harmadik gyerek után jár.
Háromgyermekes családok:
Amennyiben három gyerekes családról van szó és a második és a harmadik gyermek is 2019.07.01. után született 1+4 millió azaz összesen 5 millió forint támogatást kapnak.
Amennyiben csak a harmadik gyermekük született 2019.07.01. után, akkor „csak” 4 millió forint összegű jelzáloghitel elengedés jár Önöknek (tehát a második gyermek után nem kapnak támogatást, mert ő 2019.07.01 előtt született, csak a harmadikra az új szabályok alapján).
Ha mind a három gyermekük 2019.07.01. előtt született, akkor a régi szabályok szerint csak a harmadik gyerekre kaphatnak 1 millió forint tőke elengedést, abban az esetben, ha ez a harmadik gyerek 2018.01.01-e után született (tehát a régi szabályok szerint kapnak, mert mind a három gyerek 2019.07.01. előtt és a harmadik 2018.01.01. után született). Azaz az új szabályozás bevezetése nem zárta ki azokat, akik a régi szabályozás szerint voltak csak jogosultak.
Négy- vagy többgyermekes családok:
Minden olyan gyermekre, aki a harmadik gyermek után érkezik a családba gyermekenként további 1 millió forintos jelzáloghitel elengedés igényelhető. Ebben az esetben is kell vizsgálni, hogy a gyermek mikor született, de itt csak azt, hogy 2018.01.01. után, azaz a korábbi rendelet életbe lépését követően született-e meg.
Milyen egyéb feltételei vannak a jelzáloghitel elengedésnek?
Fontos, hogy csak a meglévő hitel tőkéje elengedhető, így a támogatás alapfeltétele, hogy az igénylőnek élő hitel legyen a nevén és az egyike legalább 50% mértékben tulajdonosa legyen a megterhelt ingatlannak.
A kibővített jelzáloghitel elengedés támogatási összegét a házaspárok és élettársak együttesen igényelhetik, akkor is, ha a hitelszerződésben csak az egyik fél szerepel. Azonban ha az igénylőn vagy igénylőkön kívül harmadik fél is szerepel a szerződésben, akkor a támogatás összege nem igényelhető.
További feltételek:
- az igénylő teljes bizonyító erejű magánokiratban tudomásul veszi, hogy a más személy által igényelt támogatásnál már számításba vett gyermek a támogatás igénylésénél nem vehető figyelembe
- büntetlen előélet vagy a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alóli mentesítés
- köztartozás mentesség
Miért hiba az előtörlesztés a jelzáloghitel elengedésnél?
A támogatást nem a bankok adják, hanem a járási hivatalok, akik az előtörlesztés előtt sok esetben nem hívják fel a többgyermekes családok figyelmét a kibővített jelzáloghitel elengedés lehetőségére, és hagyják előtörleszteni a kölcsönt. Jelen állás szerint ez egy háromgyerekes család esetén ahol az utolsó gyermek 2019.07.01-ét követően született több millió forint felesleges törlesztést jelent.
Mikortól és hol lehet igényelni?
A jelzáloghitel elengedést a járási hivataloknál és a kormányablakoknál lehet igényelni. Az igénylés személyesen vagy ügyfélkapun keresztül is indítható. Pozitív elbírálás esetén a tőkelengedést a támogatást nyújtó közvetlenül utalja az ügyfél bankjánál vezetett névre szóló hitelszámlájára.
A kérelem benyújtására a szülőknek a gyermek megszületése vagy örökbefogadása után maximum 60 napja van. Amennyiben valami miatt nem tudják a szülők beadni a születést követő 60 napon belül az igénylést, van egy mentőöv. Ezt úgy hívják, hogy akadályoztatás. Ilyen esetben meghosszabbítható a fenti 60 nap. De az igénylés ilyenkor is csak a születést vagy az esetleges örökbefogadást követő maximum 120 napon belül történhet (tehát maximum születés+60+60 nap)
A jól tájékozottság most (is) milliókat érhet!
Jelzáloghitel kérdésben mindenképp tájékozódj a lehetőségekről és ha időt, pénz és energiát szeretnél spórolni, keress fel egy hitelszakértőt, akinek az a feladata, hogy az ügyfeleket díjmentesen átsegítse és támogassa a fenti kérdésekkel kapcsolatos választásokban. Érdemes tehát szakmai segítséget kérni!