Az elmúlt napokban számos ügyvédi kamarai tag kapott tájékoztató levelet a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) Továbbképzési Nyilvántartási Rendszerén keresztül, amely a továbbképzési kötelezettség teljesítésére hívta fel a címzettek figyelmét. Az első továbbképzési év a kamarai tagok többsége esetén 2020. december 31-én ér véget, ezért sokaknak már csak néhány hét áll rendelkezésre a még hiányzó kreditpontok megszerzésére.
A MÜK tájékoztató levelét minden aktív kamarai tag megkapta, aki nincs mentesítve a továbbképzési kötelezettség teljesítése alól és még nem szerezte meg az évente szükséges 16 kreditpontot, azonban a tájékoztatás arra is kiterjed, hogy a veszélyhelyzetre tekintettel az idén legalább 6 kreditpontot szerző kollégáknak lehetősége van arra, hogy a hiányzó 10 kreditpontot a következő továbbképzési évben teljesítsék.
A tájékoztató levél kapcsán többen jelezték, hogy abban nem szerepelnek a közelmúltban szerzett kreditpontok. Ennek elsősorban az lehet az oka, hogy a képzési helyeknek a képzés teljesítésétől számított 15 napjuk van bejelenteni az általuk szervezett képzési eseményeken szerzett kreditpontokat.
A még hiányzó kreditek megszerzésében segítséget jelentenek a MÜK és a BÜK által biztosított e-learning képzések. Ennek keretében MÜK az idei évben 10 kreditpont ingyenes megszerzését biztosítja, a Budapesti Ügyvédi Kamara (BÜK) pedig további 6 kredit ingyenes megszerzését teszi lehetővé a tagjai számára. Az e-learning képzések folyamatosan bővülő listája a www.muktovabbkepzes.hu oldal „Digitális könyvtár” menüpontja alatt érhető el.
Egyedi kérelmek esetén mindenki használja az OAB iratmintákat!
Az MÜK Oktatási és Akkreditációs Bizottságának (OAB) tapasztalatai szerint az utolsó negyedévben jelentősen megnövekedett az egyéb képzési eseményekkel (pl. oktatói, publikációs, opponensi tevékenység bejelentése) kapcsolatos kérelmek száma. A Bizottság már több mint 1200 kérelmet bírált el, és az ügyvédek 30 ezer kreditpontot szereztek így. A kérelmek elbírálását gyorsítja és megkönnyíti, amennyiben a kérelmezők az OAB által kialakított, és a www.mük.hu/oab-iratmintak oldalon elérhető igazolás mintákat alkalmazzák. Gyakori hiba, hogy a publikáció karakterszámát nem igazolta a kiadó, ami nem teszi lehetővé a terjedelemhez igazodó kreditpontok meghatározását.
Amennyiben a szakjogászi képzés előadásain való részvételt szeretne valaki a diplomaszerzést megelőzően elszámolni, javasoljuk olyan igazolást feltölteni (pl. Index másolata, törzslap), amely igazolja az adott tanulmányi félévben megszerzett kreditpontokat.
Fontos tudnivalók a mentesítésre váró oktatók, szakjogász- és ProBono képzésben részt vevő ügyvédek részére
A továbbképzési szabályzat értelmében a mentesítés által az érintett tagok – a kötelező képzési eseményeket kivéve – a teljes továbbképzési időszakra mentesülnek a továbbképzési kötelezettség teljesítése alól. A www.muktovabbkepzes.hu oldalon előterjesztendő mentesítési kérelmeket a területi kamarák bírálják el.
A továbbképzési szabályzat 2.15. d) pontja értelmében azok a kamarai jogtanácsosok, aki egyéb, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők részére előírt továbbképzési kötelezettséget (pl. ProBono képzés) is teljesítenek, azt követően válnak jogosulttá mentesítésre, hogy a részükre előírt szakmaspecifikus képzési kötelezettséget a továbbképzési időszakon belül legalább egymást követő két éven át teljesítették. Tekintettel arra, hogy az első továbbképzési időszak 2020. január 1-jén kezdődött, ezért erre a tényállásra alapozva előként 2022. januárjában lesz lehetőség mentesítési kérelmet előterjeszteni. A rendszeresen oktatók esetén hasonló szabály érvényesül, az ő esetükben a szabályzat 2.15. pontja értelmében négy tanulmányi félévet követően teremtődik meg a mentesítés alapja.
A szakjogász képzésben részt vevők a diploma megszerzését követően terjeszthetnek elő mentesítés iránti kérelmet, a mentesítés ebben az esetben is a teljes továbbképzési időszakra vonatkozik.
Külföldi képzések bejelentése
A külföldi képzési eseményeknél olyan részvételi igazolás benyújtása esetén szerezhető kreditpont, amelyből megállapítható, hogy ki, mikor és milyen órában vagy percben meghatározott időtartamban vett részt az ügyvédi tevékenységet folytatók számára hasznos képzésen. Az általános, nem jogi tárgyú, illetve az ügyvédi tevékenységet folytatók számára nem hasznos képzések nem kerülnek elfogadásra.