Dávid és Góliát csatájára emlékeztető küzdelem ért véget a múlt héten az ENSZ választott-bíróságának, a WIPO-nak egyik legutolsó ülésén.
A világ egyik legnagyobb Internet érdekeltségű cége és egy orosz programozó jogi vitájából a szentpétervári fiatalember került ki győztesen.
A népszerű kommunikációs programot, az ICQ-t működtető America Online (AOL) évek óta komoly küzdelmet folytat azért, hogy az ICQ karakterláncot tartalmazó domainek használatát megakadályozza és visszaszorítsa. Az utóbbi időben “domain-spekulánsok” sokasága vette össztűz alá a cég által védjegyekkel kapcsolatos domain neveket. Néhány hónapja 99 000 $-t kértek a cégtől az ICQGuide.com névért, de ebben az esetben is peres útra terelték az ügyet és a név kezelési jogát a vállalatóriás kapta meg. Becslések szerint a sikeresen elperelt “ICQ nevek” száma már a több százat is meghaladja. Most került sor az ICQPlus.org névre, melyet az orosz Vadim Eremeev kezel. Az orosz programozó ICQPlus néven az ICQ-hoz készített egy segédprogramot, mely használatával az alapprogram szolgáltatásait kiegészítő lehetőséghez juthatnak a felhasználók. A közel 3 MB terjedelmű kiegészítő programot már több mint 3 millió felhasználó töltötte le.
Az AOL beadványában azt kifogásolta, hogy a programozó a vállalatóriás által működtetett program nevének felhasználásával építette ki webbirodalmát.
Az ügyben ítélkező bíró nem látta bizonyítottnak az orosz rossz szándékát, ezért nem látta indokoltnak a név átadását az AOL számára.
Az vállalatóriás jogászai azonban nem maradtak sikerélmény nélkül, hiszen egy másik bírói ítélet szerint AOLTrader.com és AOLVacations.com neveket az America Online használhatja.
Kapcsolódó tartalmak
2023.10.17.2023.10.17.
Személyiségi jogokat sértő domainek
2015.03.20.2015.03.20.
Izgalmas hírmorzsák az IP-IT világából – Új bejegyzés a Jogi Fórum IT és IP jogi blogjában
2012.07.20.2012.07.20.
EU domain: a csupán bejegyző cég nem a „korábbi jogok használója”
2012.04.23.2012.04.23.