Az első félévben naponta átlagosan 2,4 milliárd forint értékben folyósítottak lakáshiteleket és személyi kölcsönöket a bankok. Júniusban 29,9 milliárd forint volt az új személyi kölcsönök összege, ami 57 százalékos éves növekedést jelent. A lakáshitelekre 66,8 milliárd forint értékben születtek szerződések júniusban, ami 37 százalékos emelkedésnek felel meg, és a legmagasabb havi összeg az idén. A lakosság egyre tudatosabb, de a különbségekre továbbra is figyelni kell.
A lakossági hitelpiac júniusban is bővült. Az új lakáshitel-szerződések összege 66,8 milliárd forintot tett ki, ez a tavaly júniusi összeget 37 százalékkal haladja meg, és a legmagasabb havi érték az idén. A személyi kölcsönöknél még nagyobb volt a növekedés: 29,9 milliárd forint összegre kötöttek szerződést a bankok, ez pedig 57 százalékos emelkedésnek felel meg tavaly júniushoz képest – derül ki a BankRáció.hu júniusi piaci folyamatokat bemutató, jegybanki adatokra épülő összeállításából.
Napi 2,4 milliárd forint
Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője közölte, az idei első félévben az új lakáshitel-szerződések összege 297 milliárd forintot tett ki, a személyi kölcsönök összege pedig meghaladta a 141 milliárd forintot, ami előbbieknél 37 százalékos, utóbbiaknál 51 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben. “Az adatokból látható, hogy az idén összesen több mint 438 milliárd forint értékben adtak lakáshiteleket és személyi kölcsönöket a bankok a lakosságnak, ez pedig napi átlagban 2,4 milliárd forintot jelent” – fogalmazott a szakember.
A látványos növekedésről szóló piaci adatokat alátámasztják a BankRáció.hu statisztikái is, az idei első félévben a lakáshitelek és személyi kölcsönök iránt érdeklődők száma a hitelkalkulációk alapján 55, illetve 65 százalékkal nőtt. Még beszédesebb, hogy havonta több mint 100 ezer kalkulációt végeztek el a látogatók a különböző lakáshitelekre és személyi kölcsönökre, annak érdekében, hogy megtalálják a számukra legolcsóbb konstrukciót. Ez pedig arra utal, hogy egyre tudatosabban választanak hiteleket.
Résen kell lenni: napról napra változhat a kínálat
A lakáshitelek és személyi kölcsönök népszerűsége a BankRáció.hu szakértője szerint több tényezővel magyarázható. Egyrészt a korábbi évekhez képest sokkal alacsonyabb kamatokkal és teljes hiteldíjmutatókkal igényelhetőek mind a lakáshitelek, mind a személyi kölcsönök. Emellett a nettó reálbérek növekedése miatt a háztartások bátrabban vágnak bele a hitelfelvételbe. A szakember azonban elmondta, hogy bár az adatok növekedést mutatnak, nincs szó hitellufiról. Mégpedig azért, mert a jövedelemarányos törlesztőrészletre vonatkozó szabályok megakadályozzák a túlzott eladósodást.
Abból is látható, hogy a lakosság egyre tudatosabb, hogy a lakáshiteleknél a több évig – akár 5-20 évig – fix törlesztőrészletű konstrukciók népszerűbbé váltak. Gergely Péter szerint a hosszú távon fix törlesztőrészletű hitelek kiszámíthatóak, biztonságosak, kevésbé kell attól félni, hogy a gazdasági környezet megváltozása miatt a futamidő alatt bekövetkező esetleges kamatemelés miatt növekedne a törlesztőrészlet. “Ezt egyre több hitelfelvevő ismeri fel” – tette hozzá. A BankRáció.hu előrejelzése szerint mind a lakáshiteleknél, mind a személyi kölcsönöknél folytatódhat a bővülés. Ugyanakkor a hitelfelvevőknek továbbra is körültekintően kell eljárniuk, mert a bankok ajánlatai között óriási különbségek vannak, és a fokozott versenyben napról napra változhat a kínálat. Akár személyi kölcsönről, akár lakáshitelről beszélünk, a visszafizetendő összeg tekintetében több millió forint különbség lehet ugyanakkora hitelösszeg esetében. Ráadásul a legtöbb esetben nem a saját bank kínálja a legjobb feltételeket, ezért is különösen fontos a kínálatban szereplő konstrukciók összevetése a hiteligénylés előtt.