Online szerencsejáték-szervezők százaira csapott le a rendőrség Dél-Kínában, a hálózatban érintettek bankaszámláin 330 millió jüant, vagyis 14,7 milliárd forintnak megfelelő összeget zároltattak – számolt be a kínai média. Méretét tekintve ez volt a Kínai Népköztársaság eddigi legnagyobb ilyen jellegű szervezett bűncselekménye.
A Kuangtung tartományi rendőrség csaknem 1100 embert állított elő, közülük 570-en vannak őrizetben. Tizenöten buktak le olyanok, akiket a szerencsejáték-platformok kialakításával és működtetésével gyanúsítottak, és több mint ezren voltak, akik ezeket a platformokat vállalkozóként bérbe adták. Utóbbiak hatszintű piramisrendszert építettek fel, amelynek tetején a bérbeadók, legalján pedig a fogadók helyezkedtek el.
A belépésre, illetve tagságra alapozott rendszerben működtetett weboldalakon fogadók százezrei tippelték meg a különböző kínai állami lottóhúzások eredményét – számolt be a kiberrendőrség feje, Jü Can-hszian. 125 weboldalon körülbelül 400 ezer ember lottózott rendszeresen, és a fogadások összege havonta elérte a 400 milliárd jüant (17 885 milliárd forint). A játékosok csak tavaly decemberben 9 milliárd jüanos (402,3 milliárd forint) veszteséget könyvelhettek el.
A hálózat két legfőbb vezetője Santou városból származik, és kezdetben körülbelül 200 szerencsejátékokkal kapcsolatos weboldalt nyitott, többnyire thaiföldi szervereken. Ezeket azután kiadták havi 70 ezer és 100 ezer jüan (3,1 millió – 4,5 millió forint) közötti összegekért.
A szerencsejátékban forgó péz nagyobb részét nem tudták zárolni, mivel a tranzakciókat készpénzben vagy illegális magánbankokon keresztül bonyolították.
A leleplezésben a kínai hatóságok segítséget kaptak thaiföldi és tajvani kollégáiktól. Hét rendszergazdát például Thaiföldön fogtak el.
Kínában 1949 óta tiltott a szerencsejáték, s a Kínai Népköztársaság kikiáltása óta ez volt a legnagyobb illegális online lottórendszerű fogadórendszer, amelyet lelepleztek – közölte a Közbiztonsági Minisztérium.
Arról is beszámoltak, hogy az elmúlt években Kuangtungban több súlyos következménye volt a földalatti szerencsejátéknak; sokakat például erőszakkal kényszerítettek tartozásuk megfizetésére, az eladósodottak közül mások az öngyilkosságba menekültek.