A gyógyszertárak tulajdoni szabályozása összhangban van az uniós joggal, és megegyezik több más uniós ország szabályozásával. A kormány hamarosan válaszol a bizottság által feltett kérdésekre – reagált az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egészségügyért Felelős Államtitkársága pénteken arra, hogy az Európai Bizottság előző nap kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a patikatörvény előírásai miatt.
Az államtitkárság közleményben az áll: az Európai Bíróság már korábban is elismerte, a gyógyszerészek többségi vagy akár kizárólagos tulajdona elfogadható eszköz a gyógyszertárak szakmaiságának biztosítása érdekében.
Az ellen sem lehet kifogás – olvasható -, ha a gyógyszertári tulajdonrendezés azzal jár, hogy a jelenleg többségi tulajdonos nem szakmai befektetők – hatéves felkészülési időt követően – kisebbségi tulajdonossá válnak. Hangsúlyozták, hogy az intézkedés nem a külföldi befektetők ellen irányul, és hatását tekintve sem tekinthető diszkriminatívnak.
A kormány hamarosan válaszol a bizottság által feltett kérdésekre – tudatta az államtitkárság.
A közlemény szerint a Magyarország ellen indított uniós eljárás mögött ezúttal is nagy gyógyszertárláncok tulajdonosai állnak, akiknek hátterében “külföldi érdekeltségek is kimutathatóak”.
Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön Magyarország ellen a patikatörvény előírásai miatt. A testület úgy ítélte meg, hogy a gyógyszertárak működését és tulajdonviszonyait szabályozó magyar jogszabály a letelepedés és a tőke szabad áramlásának szabadságát is sérti. Brüsszel úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldött Budapestre, erre Magyarországnak 60 napon belül kell válaszolnia.
A 2011 elején hatályba lépett patikatörvény értelmében Magyarországon a többnyire külföldi befektetőknek, vagyis a tulajdonosoknak a patikában dolgozó, annak működtetésére jogosult gyógyszerészt kell kinevezniük igazgatónak, legkésőbb 2017-ig pedig a gyógyszertár többségi tulajdonát is át kell adniuk neki.