Összhangban az Európai Unió (EU) tavalyi döntésével, ma délelőtt Londonban az Európai Unió pénzügyi felügyeleteinek vezetői megalakították az Európai Bank Hatóságot (European Banking Authority – EBA).
Az Európai Bank Hatóság feladata, hogy az európai bankcsoportok, nemzetközi hitelintézetek határon átnyúló tevékenységét nyomon kövesse, a kialakuló kockázatokra időben felhívja a figyelmet, elősegítse a nemzeti felügyeletek közötti együttműködést és információcserét, közelítse egymáshoz az európai felügyeleti gyakorlatokat, biztosítsa a felügyelés európai egységét és szükség esetén koordinált módon lépjen fel a banki válsághelyzetek kialakulásának megakadályozására.
A 27 tagállam pénzügyi felügyelete az EBA Igazgató Tanácsának létrehozásáról is döntött. Komoly nemzetközi szakmai elismerés és siker, hogy Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét a 6 fős igazgatóságba választották. Az igazgatóság tagjai lettek rajta kívül a német, a francia, a finn, a svéd és a cseh felügyelet vezetői.
Az EBA többek között kötelező technikai sztenderdek kidolgozásával fogja segíteni az európai pénzügyi szabályozás alkalmazásának és a felügyelésnek a harmonizált alkalmazását a bankszektorban.
Hétfőn Frankfurtban már megkezdte működését az EIOPA, az európai biztosítási-, valamint kedden Párizsban az ESMA, az európai tőkepiaci hatóság. Ezzel az EU tavalyi döntésének értelmében megkezdheti működését az Pénzügyi Felügyeletek Európai Rendszere.