Az Európai Unió tagországai vegyes összképet mutatnak, ha egyenként szemügyre vesszük, mennyire törekednek az adószabályok módosításával is reagálni a nemzetközi pénzügyi – és a kibontakozóban levő reálgazdasági – válságra.
Magának az uniós bürokráciának nincs egységes “javallata” e tekintetben, minden tagállam saját belátása szerint lép vagy nem lép.
Az Európai Bizottság szakapparátusának – korántsem teljes körre kiterjedő – kimutatásai szerint:
- Ausztriában a pártok között már megszületett a megállapodás a jövedelemadó mérsékléséről – úgynevezett családi adóhitel formájában -, de a bevezetéssel meg kell várni a december végén hivatalba lépő új kormányt.
- Belgiumban nem jelentettek be hivatalosan semmilyen adóváltoztatást, bár korábban voltak ezzel kapcsolatos sajtótalálgatások.
- Görögországban a jövedelemadót illetően éppenséggel emelést jelentett be a pénzügyminiszter a részvények utáni nyereségre. Emellett azonban 2014-ig fokozatosan csökkenteni akarják a társasági adót.
- Hollandiában nem tervezik az adószabályok megváltoztatását.
- Írországban a következő évi költségvetés a jövedelemadó emelésével számol. A pénzügyminiszter különleges fogyasztási adót kíván kivetni bizonyos küszöbértékek felett, csökkenteni kívánja a nyugdíjak adókedvezményét, vissza akarja fogni a gyermeknevelési támogatást, emelni óhajtja a cigaretta, az alkohol és a dízelolaj adóját.
- Máltán csökkenteni fogják a személyi jövedelemadó felső sávjának adókulcsát, és kiszélesítik az alsó sávot.
- Nagy-Britanniában olyan terveken dolgoznak, hogy csökkentik a társadalombiztosítási járulékot munkanélküliek foglalkoztatása esetén.
- Németországban a Merkel-kormány jóváhagyását már megkapta, és most parlamenti elfogadásra vár a gépjárműadó megfizetési kötelezettsége alóli, egy évre szóló felmentés, új autó vásárlása esetén.
- Portugáliában – mint azt a kormány bejelentette – bizonyos összeghatár alatt csökkentik a társasági adó kulcsát.
- Spanyolországban – még a válság előtt, júniusban elfogadott változtatás értelmében – eltörlik a luxusadót.
- Svédországban – mint azt a pénzügyminiszter bejelentette – olyan értelemben lesz adócsökkentés, hogy emelik az adóköteles jövedelem alsó határát.
- Szlovákiában – az uniós elvárásoknak megfelelően – emelik a dohánytermékekre kivetendő fogyasztási adó alsó határát.
- Szlovéniában – a miniszterelnök bejelentése értelmében – csökkentik a társasági adót, valamint adókönnyítésben részesítik a kutatás-fejlesztést és a beruházásokat.