A kommunikációs cégek telefonos és internetes adatmegőrzési kötelezettsége bekerült az Európai Unió belügyminiszterei által elfogadott terrorellenes intézkedések közé.
A terrorügyekkel foglalkozó rendkívüli csúcstalálkozót (Charles Clarke brit belügyminiszter kezdeményezte|/hirek/12965) a londoni bombatámadások után.
Clarke elégedettségének adott hangot az egyhangúlag elfogadott terrorellenes irányelvek kapcsán. A tanácskozáson szintén szóba került a londoni áldozatok emlékének szóló, kétperces csütörtöki gyászcsend megtartása egész Európában.
Adatmegőrzés
A javaslatot kezdeményező brit miniszter előrelépésről számolt be az európai telekommunikációs és internetes cégeket érintő, a telefonhívások, szöveges üzenetek és e-mailek adatainak megőrzésére vonatkozó uniós tervezet elfogadásával kapcsolatban.
Sajtóértesülések szerint azonban továbbra is tisztázatlan, hogy a hatósági szervek miként férhetnek majd hozzá a kérdéses adatokhoz. Az Európai Parlament szerepvállalása az ügyben szintén kérdéses.
Míg Clarke az Egyesült Királyságban tavaly már sikerrel elindított szabályozásra hivatkozik, és a terrorszervezetek felderítésének fontosságát hangsúlyozza, a tervezet kritikusai a hatalmas költségekre, az adathalmaz körülményes kezelésére és a személyi szabadságjogok sérelmére támaszkodva érvelnek.
A tanácskozáson közösen elfogadott fontosabb intézkedések:
- az eltűnt, ellopott robbanószerekről szóló információ megosztása
- a terrortevékenység-finanszírozás ellehetetlenítése (új pénzügyi ellenőrzési szabályozások)
- a személyazonossággal kapcsolatos visszaélések elleni fellépés
- újabb erőfeszítések a terroristák toborzásának megállítására
Polgári szabadságjogok
Az Európai Unió belügyminiszterei a 2004-es madridi terrortámadásokat követően már részt vettek egy hasonló egyeztetésen. E találkozó eredményei közé sorolhatók: az Európai Letartóztatási Parancs intézményének gyorsított bevezetése, a rendőrségi információk hatékonyabb megosztását célzó intézkedések a további támadások megelőzésére. A britek most e cselekvési terv végrehajtását sürgetik.
A hatékonysággal és az emberi szabadságjogok tiszteletben tartásával kapcsolatban felvetett uniós kételyekre Clarke brit belügyminiszter így reagált:
„A polgári szabadságjogok fogalmát arányosan kell kezelnünk. Szerintem például az Európában élő emberek alapvető szabadságjoga, hogy anélkül indulhassanak reggel munkába közlekedési eszközeiken, hogy felrobbantanák őket, hogy terrortámadások célpontjaivá válnának.”