GYED,GYES, táppénz



drbjozsef # 2024.08.12. 12:57

Hivatkozz rá bátran, nem tilos az - hogy jogos lesz-e, az majd kiderül a válaszból...

László88 # 2024.08.12. 10:51

jogosan hivatkozhatok arra miszerint a 2024. 03.havit már 04.hó 16. napjáig kifizették így azt már nem kérhetik vissza mert 90 napon túli? előzmény gyed túl fizetésről kaptam leveelt 07.16 napján vettem át, hogy 3 hó 4 hó 5 hót fizessem vissza egyben ami 501.265 ft.

drbjozsef # 2024.07.24. 11:56
László88 # 2024.07.24. 11:10

Értem, részletet hány hónapra lehet kérni maximum?

drbjozsef # 2024.07.21. 09:33

László88,

Ha nem fizetitek vissza, akkor adók módjára behajtható lesz. A NAV végrehajtja, ahogy tudja, jövedelem letiltással, bankszámla inkasszóval, végső esetben ingóság és vagy ingatlan foglalással, legvégső esetben ezek elárverezésével is.

László88 # 2024.07.19. 11:45

értem, azaz igazság 2124. ben volt emelés ezzel kapcsolatban, nem tettük félre... Amennyiben nem tudjuk vissza fizetni akkor mi történik?

drbjozsef # 2024.07.18. 04:44

László88,

Ha jól értem ezt a rendeletet, akkor a felszólítástól 90 napra visszamenőleg felróhatóságra való tekintet nélkül nektek kell visszafizetni a jogalap nélkül felvett részét.
Ha ti jeleztétek, és ti tudtátok, hogy valami nem jó, akkor gondolom észrevettétek, hogy több az mint járna, és nem költöttétek el, hanem félreraktátok a többletet...

László88 # 2024.07.17. 11:45

mi jeleztük a TB ellenőrnek hogy valami nincs rendben, így indult eljárás, így derült ki többet számított ki az ügintéző mint amit kellett volna.

eulimen # 2024.07.16. 19:56

@László88
Ebtv. (1997. évi LXXXIII. törvény). A rendelkezésedre álló irataid alapján pontosan összerakható tényállás alapján kiszotyizhatod, hogy kinek van visszatérítési kötelezettsége. Az (1) bek-ben említett "írásban kötelezték" vajon megtörtént 90 napon belül? (egyébként letelt-e már a 90 nap? ezt sem tudjuk) , de nem árt végiggondolni a többi bekezdés alapján, hogy kizárólagos, illetve részleges felelősséged mind szkippelhető-e.
66. § (1) Az, aki egészségbiztosítás ellátásai közül pénzbeli ellátást, baleseti táppénzt, vagy utazási költséghez nyújtott támogatást (e szakasz alkalmazásában együtt: ellátás) jogalap nélkül vett fel, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított kilencven napon belül írásban kötelezték.
(1a) Az, aki az egészségbiztosítás pénzbeli ellátását vagy baleseti táppénzt azért vett fel jogalap nélkül, mert az ellátásban részesülő biztosítottra vonatkozóan a korábban bevallott jövedelemadatok az állami adóhatóságnál módosításra kerültek, vagy a biztosított jövedelméről a bevallás pótlólag került benyújtásra, felróhatóságra való tekintet nélkül köteles a jogalap nélkül felvett ellátást visszafizetni.
(1b) Ha a szülők egyike jogalap nélkül vette fel a gyermekük után járó pénzbeli ellátást vagy gyermekgondozási támogatást, mindkét szülő erre irányuló egybehangzó nyilatkozata alapján a jogalap nélkül felvett ellátás a másik szülőnek – a közös háztartásban nevelt gyermekükre tekintettel – megállapított pénzbeli ellátás összegéből levonható. Ha a szülők nem járulnak hozzá egybehangzó nyilatkozattal a levonáshoz, a jogalap nélkül felvett ellátást – felróhatóságra tekintet nélkül – az a szülő köteles visszafizetni, aki az ellátást felvette.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott idő elteltével a jogalap nélkül felvett ellátást attól lehet visszakövetelni, akinek az ellátás felvétele felróható.
(3) A foglalkoztató és egyéb szerv, valamint az egészségügyi szolgáltató köteles megtéríteni a jogalap nélkül felvett ellátást, ha az ellátás jogalap nélküli megállapítása, illetőleg folyósítása mulasztásának vagy a valóságtól eltérő adatszolgáltatásának a következménye és az ellátást az (1) bekezdés alapján visszakövetelni nem lehet.
(4) Ha az ellátás jogalap nélküli megállapításáért, illetőleg felvételéért a foglalkoztatót vagy egyéb szervet vagy egészségügyi szolgáltatót és az ellátásban részesülőt is felelősség terheli, a jogalap nélkül felvett ellátást közrehatásuk arányában kötelesek megtéríteni, illetőleg visszafizetni. Ha a közrehatások aránya nem állapítható meg, a felelősöket egyenlő arányban kell megtérítésre, illetőleg visszafizetésre kötelezni.

Szomorú örökös # 2024.07.16. 19:55

László88

kérik vissza a 2024. márciustól május végéig a kettő közötti külömbözetet. azaz 500.000 Ft-ot
Szerintem az nagyjából pont a kérdéses 90 nap.
Neked egyébként nem tűnt fel, hogy többet kapsz, mint kéne?
Úgy gondoltad, hogy nem kell ezt majd visszafizetni?
Akár te is jelezhetted volna nekik, hogy valami nem oké.

László88 # 2024.07.16. 19:14

Üdv, előzők kérdésemet legyen kedves semmisnek venni, az lenne a kérdésem 2024. 01. 16 -tól kaptam a GYED-et, TB ellenőrzés volt és kiderült a kifieztő hely nem jól számolt 2024. 06. 27.-én volt az ellenőrzés. Így kérik vissza a 2024. márciustól május végéig a kettő közötti külömbözetet. azaz 500.000 Ft-ot. Azt olvastam egy jogszabélyban hogy a jogtalan felvételt 90 napon túl nem nekem kell vissza fizetni. Az lenne a kérdésem hogy a 90 napot mikrótl kell számolni?

László88 # 2024.07.08. 13:35

Üdv, munkahelyem kifizető hely lett, ott ígégyeltem a gyedet, hoztak egy határozatot, és most az ellenőrzési osztály felülvizsgálta és nem jól számoltak, mi a tehendő ez esetben? Eddig 8700ft/nap volt és most már 2990ft/nap lett, állítólag ők hibáztak.

drbjozsef # 2024.04.04. 11:13

zedok,

A jogutód nélkül megszűnő munkáltató esetén a feleséged munkaviszonya is megszűnik, ilyenkor nincs "védelem" (nem is lenne értelmezhető).
Ennek ellenére, a GYED járni fog továbbra is, ha a feleséged a GYED-et a munkáltatótól kapta (tb kifizetőhely), akkor ezt jelezni kell az államkincstárnál. A kérelemhez csatolni kell az eredeti GYED megállapító határozatot, és kérni a továbbfolyosítást.

Ebtv.
42/A. §(1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  2. az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

drbjozsef # 2024.04.04. 10:57

Totyi63,

A kérdésem az lenne hogy ha az apuka veszi igénybe a GYESt ő is védett ez idő alatt vagy őt ki lehet rúgni, át lehet helyezni ?

Ha dolgozik mellette, akkor megszüntethető a munkaviszonya, nem "védett". A fizetés nélküli szabadság - amelyre jogosult, de nem kötelező - az, amely alatt nem szüntethetik meg a munkaviszonyát.

Mt. 65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
...

  1. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság

...
tartama alatt.

zedok # 2024.04.04. 10:17

Tisztelt Olvasók!

Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a feleségem 2018 óta dolgozott egy cégnél és 2019 vége óta szülési szabadságon illetve az ilyenkor megszokott es igenybe veheto szabadsagokon volt. Szuletett idokozben meg 2 gyermekunk. Es most kaptunk levelet arrol, hogy a munkaltato jogutod nelkul megszunik. Az a kerdesem, hogy az ilyenkor ellatast mint pl GYED hogyan lehet ilyen esetben igenyelni tovabb? Mar ha lehet ilyet. 3. gyermekunk utan meg 2 eves koraig elvileg jar a tamogatas.

Valaszukat elore is koszonom!

Totyi63 # 2024.04.04. 08:04

Jó napot kivánok,
A kérdésem az lenne hogy ha az apuka veszi igénybe a GYESt ő is védett ez idő alatt vagy őt ki lehet rúgni, át lehet helyezni ? A terv hogy 12 hónapig dolgozik és mellette igényli a GYESt (anyuka nem jogosult rá -NGOnál dolgozik- de fizetés nélküli szabadságon lenne otthon a babával) és utána 6 hónapig apuka otthon is maradna. Munkahelye nem túl támogató közeg.
Köszönöm a segitséget.

Majordomus # 2024.02.20. 20:47

Ha ez nem tetszik a munkáltatódnak akkor mondjon fel ő.
Viszont ezt táppénz alatt nem teheti meg.

Zazuka32 # 2024.02.20. 19:13

Tisztelt Szakértő!

Abban kérném a segítségét, hogy két állásban dolgozom. Van egy 8 órás főállásom az egészségügyben és egy 4 órás másod állásom egy másik cégnél. A főállásomban már 5 éve, a másodállásomban 3 éve dolgozm. Most veszélyeztetett terhességgel táppénzen vagyok. A másodállásomban a felettesem azzal keresett meg, hogy fel kellene mondanom, mert nem akarnak táppénzt fizetni, mert mire visszamegyek sok idő fog eltelni. Igaz az, hogy nem kaphatok két helyről táppénz ellátást? Mert ezt állítja.
Remélem tud segíteni. Fel kell mondjak a másodállásomban?

Várom válaszát!
Köszönöm!
Zazuka32

Adri0801 # 2021.05.16. 10:57

Tisztelt Jogifórum!

Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal 2021.10.30-ig. Ismét terhes vagyok , 2022 januárban fog születni a 2. gyermekem. Munkahelyem megvan még, de dolgozni nem mennék már vissza arra a 2,5 hónapra (november-Január) Kérdésem, hogy ez alapján miből fog számolódni a csed/gyed részemre? Jogosult vagyok rá, ugye? Jobban járnék, ha amint lehetőségem van, a gyest megszüntetném, és kivenném a szabadságaimat a cégnél majd táppénzre iratnám magam?

Válaszukat előre is köszönöm!

Adrienn

Szhely36 # 2021.05.14. 07:45

Tisztelt Szakértő, kedves Fórumozók!

Egy számítást szeretnék ellenőriztetni:

Van megfelelő TB jogviszonyom, munkaviszonyom stb és november 30-ára vagyok kiírva szülésre.
Ha már holnaptól (azaz május 15-én) a szülésig táppénzre megyek, akkor a táppénz összege a fizum 60%-a lesz egészen a szülésig, ez tiszta.
A CSED viszont a szülést megelőző három hónaptól visszaszámított 6 havi fizetés alapján számolják, és mivel ellátás nem lehet ellátás alapja, ezért gyakorlatilag a táppénz előtti fizetésemből fogják kalkulálni a CSED-et, GYED-et stb. Tehát ha pont holnap mennék táppénzre, akkor a CSED számítás alapja a mai naptól 6 hónapig visszamenőleges fizetésem lenne.
Ez így helytálló?

Köszönöm a válaszokat!

Dori869217 # 2021.04.28. 07:21

Sajnos ezek a munkaügyi perek akár évekig is el tudnak húzódni, ezért úgy döntöttem, hagyom az egészet. Lett új munkaviszonyom január 18-tól!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.28. 06:51

Na, akkor kellett volna perelni! Úgy lehet, még most meglenne a munkaviszonyod.

Dori869217 # 2021.04.28. 05:50

Volt egy rossz megérzésem, ezért csináltam egy ügyfélkaput és ott szembesültem vele..

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.28. 05:19

amiről én január közepén szereztem csak tudomást,
Hogyan?

Dori869217 # 2021.04.27. 21:34

Kedves jogi szakértő!

Egy bonyolult ügyben szeretném kérni a segítségét! Június 7-re vagyok kiírva a kisfiammal, jelenleg táppénzen vagyok március 1-jétől, de pénzt csak április 11-ig kaptam a munkaviszonyban eltöltött idő alapján, mivel ez a munkaviszony 2021. január 18-án jött létre.

Az előző munkahelyemen 2020. október 8-tól voltam bejelentve, majd november 30-án a kedves munkáltatóm úgy döntött, hogy megszünteti a munkaviszonyomat, amiről én január közepén szereztem csak tudomást, ugyanis nem tájékoztatott róla. Közben több alkalommal felkerestem, mert mint vendéglátós jogosult volt az állami bértámogatásra és vártam, hogy kapjak fizetést, sajnos november 11-e után a járvány miatt nem tudtam dolgozni.

2020. október 8-tól 2020. április 8-ig visszamenőleg regisztrált álláskereső voltam. 62 napig voltam jogosult a munkanélküli segélyre, amit júniusig kaptam, majd igényeltem az aktív korúak ellátását. 2020 április 8tól visszamenőleg 2019 március 1-jéig folyamatos munkaviszonyom volt egy kávézóban. Tehát a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezem 365 nap biztosítási jogviszonnyal. A kérdésem a következő lenne, mert sajnos én már teljesen belekeveredtem ebbe a témakörbe.. Szeretném igényelni a CSEDet 4 héttel a szülés várható időpontja (június 7.) előtt. Melyik időszak alapján és hogyan fogják nekem kiszámítani a Csed összegét? Válaszát előre is köszönöm szépen!