GYED,GYES, táppénz


Andi 89 # 2021.03.12. 08:35

Kedves jogi szakértő!

2020 októberben letten terhes a kislányommal, decemberben mentem el vele táppénzre, most, 2021 december 26. óta vagyok gyeden a kislánnyal,2021 márciusban nem kaptam meg a fizetésem ami járt volna nekem mert, állítólag amikor táppénzen voltam, elutaltak nekem 1 havit ami nem is járt volna. így a fizetésem 95%-át levonták.
nem kaptam papírt arról hogy ők hibáztak és nekem vissza kell fizetnem valamennyi pénzt azt se tudom hogy mennyi összegről lenne szó.
Meg teheti a cég hogy ennyi ennyit levon a fizetésemből,úgy hogy ez nem az én hibám?
És hogy 2 napja nem intézkednek az ügyembe ez normális?
Érdemes munkaügyi bírósághoz fordulni?

Szeretném a jogi oldalát tudni.
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget!

erdoseva # 2021.02.02. 08:38

Tisztelt Fórumozó!

Több kérdésem lenne,de ahhoz előbb tudni kell a történéseket.
2015 óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen.Közben elvégeztem egy nevelőszülői tanfolyamot.A nevelőszülőség csak jogviszonyt ad,így továbbra is a munkahelyem lenne a főállásom.
A kérdések!
Abban az esetben,ha kihelyeznek hozzám egy csecsemőt a főállásomból elmehetek-e CSEDre illetve később GYEDre?
Ha van egy munkaviszonyom meg egy jogviszonyom,akkor honnan fogom kapni ezeket a támogatásokat?A főállású munkáltatóhoz(LIDL) kell beadni ezeket a kérelmeket?

Válaszukat Köszönöm!

Renata12345 # 2021.01.31. 09:44

Tisztelt fórumozók!

7 éve dolgozom egy állami cégnél, november óta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt. Az lenne a kérdésem,hogy a táppénzt meglehet-e szakítani 1 hónap szabadsággal, illetve érdemes-e? Anyagilag az az 1 hónap biztos jobb lenne, csak hogy utána a táppénz összegét miből állapítanák meg,az előző hónapok táppénzéből? ( mert akkor az már a csökkentett összegből lenne )

drbjozsef # 2021.01.30. 16:43

Mennyeimorzsa,

Mt. 128. § * (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

Egyszerűen újra kérned kell, amikor akarod. Ez jár.

drbjozsef # 2021.01.30. 16:41

Vicente22,

  1. Szerintem igen.
  2. 5 évi munkaviszony után kéthavi távolléti díj összege.
  3. Gyerekgondozás céljából fizetés nélküli szabadságon lenni az egyik helyen, de dolgozni a másikon, nem szerencsés.
Mennyeimorzsa # 2021.01.30. 16:24

Tisztelt fórumozók!
Áprilisban tölti be a kislányom a 2. életévét.
Tavaly novemberben kiderült,hogy állapotos vagyok, decemberben jeleztem a munkahelynek, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, és bár állapotos vagyok, nem szeretnék a tappenzzel élni, addig bejárnak dolgozni amíg bírom egészségügyileg.
Egy hónappal később visszavették állományba, és elindult a szabadság töltése. (Február elején kezdődne a tényleges munkavégzés)
Időközben úgy alakult sajnos, hogy a magzat egészségügyi problémák miatt sajnos nem fog megszületni.
Ebben az esetben mit lehet tenni?
Vissza lehet mondani az egész folyamatot? Így már nem leszek védett a kislányom 3 éves koráig?
Lehet ilyenkor hivatkozni valamire?

Szeretném a jogi oldalát tudni.
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget!

Vicente22 # 2021.01.28. 08:58

Kedves jogi szakértő!

Jelenleg a 2.kisfiammal vagyok GYED-en,2020.októberben töltöttem a 35.évemet, a munkahelyemen 2015. október 5.óta vagyok állományban.

2020.május 25.-nov.9. között kaptam a CSED-et.

Eredeti terveim szerint 2021.júniustól dolgoznék újra, ekkor tölti be a pici az 1.évet.

3 kérdésem lenne Önökhöz:

1.
Az alábbi szabadságkiszámítás helytálló a munkáltatóm részéről?

"Két napot viszel majd át 2020-ról.
A GYED első féléve még szabadságra jogosító időszak. Nálad az 2021. május 17-én jár le.
Addig összesen (az áthozott 2 nappal együtt) 11 napot halmozol fel.
Ezeket a napokat a fizetési szabadság megszűnésétől számított 60 napon belül ki kell majd venned.
Júniustól pedig arányosan 15 napra leszel jogosult plusz a 4 nap a gyermekek után.
Tehát 19 napod lesz az év végéig. "

2. Amennyiben nem térek vissza a céghez, és ők felmondanak nekem, mekkora végkielégítésre vagyok jogosult?

3. Ha időközben máshol elhelyezkednék, maradjak a GYES végéig állományban a jelenlegi cégemnél, vagy mondjak fel, amint lesz új állásom?

Köszönettel,

Adrienn

prtvlogan # 2021.01.08. 17:28

Tisztelt fórumozók!

Két évet december 25-én betöltött gyermekem után lejárt a gyed. 1 hónapos terhes vagyok a második gyermekemmel.
A kérdésem, amire nem találok egyértelmű választ, hogy a gyed "vészhelyzet" alatt meghosszabodott-e, tehát kapom még tovbbra is, vagy ne számítsak rá?

hazisarkany2021 # 2021.01.07. 07:00

Tisztelt szakértő!

2019.május 1 én született a kislányom és a munkaszerződésem lejárt 2019.06.30.án. Gyeden vagyok jelenleg a második gyermekem várom június 18ra vagyok kiírva kérdésem a következő milyen ellátásokra leszek jogosult a második gyermekemmel.
Köszönöm válaszát

hazisarkany2021 # 2021.01.07. 07:00

Tisztelt szakértő!

2019.május 1 én született a kislányom és a munkaszerződésem lejárt 2019.06.30.án. Gyeden vagyok jelenleg a második gyermekem várom június 18ra vagyok kiírva kérdésem a következő milyen ellátásokra leszek jogosult a második gyermekemmel.
Köszönöm válaszát

Rostab # 2021.01.06. 16:37

Tisztelt Szakértő!

Azzal kapcsolatban szeretnék érdeklődni,hogy a 2-ik gyereknél mennyi lesz az ellátás alapja?
2020. Februárban tölti az első gyermekem a 3.-ik életévét.Most itthon vagyok gyes-en vele,ha lejár a gyes és közben a jelenlegi munkahelyemen felmondok és rögtön el is helyezkedek máshol ( megszakítás nemlesz közte).Akkor hány hónap munkabérrel ellátot hónap kell,hogy a 2-ik gyereknék már az e szerinti jövedelem után számolják a Csed-et?Válaszát köszönöm.

Kata63 # 2020.12.09. 09:06

Tisztelt Fórum!

Tájékozódni szeretnék a CSED, GYES témakörében.
2017. januártól egészen 2020. áprilisig volt bejelentett munkaviszonyom. A mostani helyzet miatt áprilisban elbocsátottak, majd regisztráltam álláskeresőnek. A járadékot megkaptam a 90 napra.
Augusztus és október között nem voltam regisztrált álláskereső, majd októbertől ismét.

Bejelentett munkaviszonyom most sincs.

Azt már tudom, hogy 365 napnyi TB jogosultság szükséges a baba születése előtti 2 évben.
Azt is tudom, hogy regisztrált álláskeresőként max a GYES-t adják meg.

A kérdésem az, hogy ha most januártól lenne egy bejelentett munkaviszonyom, mennyi ideig kellene ott lennem ahhoz, hogy a CSED-et és a GYED-et teljes mértékben megkapjam? Mikor érdemes belevágni a babaprojektbe?
A terhesség hányadik hetében kell bejelenteni a munkaadónak a hírt?

Válaszukat előre is köszönöm.

Axszandra # 2020.12.08. 16:30

Tisztelt Válaszadó!

Októberben megszünt a folyamatos munkaviszonyom, napi bejelentéssel dolgoztam majd, november 8.tol 6 órában vagyok bejelentve 12.31 ig. Januártól 2 talán 3 hónapot írok alá. 8 hetes terhes vagyok. Szeretném megtartani de félek a gyesen kívül másra nem számíthatok hisz ha bejelentem a terhességemet nem fogok hosszabbítást kapni maximum januárban azt a 2 vagy 3 hónapot. Mindezek előtt megvan a 365 nap biztosított napom. 2017 Ben voltam cseden majd gyeden közben 2018 decemberétől dolgoztam egészen addig mint utóbb leirtam. Ha nem kapok hosszabbítást mire szamithatok?

sortie # 2020.12.03. 06:38

Amennyiben fennáll a munkaviszonya, és a szülést megelőző két éven belül van 365 biztosításban töltött ideje, úgy igen, jogosult rá.

A mértéke az irányadó/számítási időszakban elért munkabérének a 70%-a.

Fábriné # 2020.12.02. 11:02

Tisztelt Fórum!
Szeretném a segítségét kérni! Március 1.-re vagyok kiírva 2. gyermekemmel.Viszont június 30.-tól itthon vagyok táppénzen(veszélyeztetett terhesség miatt)! Február 1.-től vagy március 1.-től szeretném igénybe venni a csedet, milyen összegre számíthatok, egyáltalán kapni fogom így hogy táppénzen vagyok ilyen hosszú ideje?
Köszönöm segítségét! Fábriné

Jereván # 2020.11.12. 10:26

mici2222 2020.11.11. 17:56

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne,5 éve dolgozom Németországba,terhes lettem 12 hetes vagyok most és haza szeretnék költözni Magyarországra számíthatok valamilyen pénzbeli ellátásra?

T. Kérdező!

  • Számathat.
  • Ha a német jogviszonya megszűnik, akkor a szülés napjától jogosult GYES-re, anyasági támogatásra és családi pótlékra.
  • A bruttó 28.500 forintos GYES helyett akkor kaphat csed-et, ha a szülés napján Magyarországon biztosított lesz (pl. munkaviszonyban áll, vagy álláskeresési járadékban részesül)és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal, amibe beleszámít a német jogviszony is, ha azt a német biztosító az előírt nyomtatványon leigazolja.
mici2222 # 2020.11.11. 16:56

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne,5 éve dolgozom Németországba,terhes lettem 12 hetes vagyok most és haza szeretnék költözni Magyarországra számíthatok valamilyen pénzbeli ellátásra?

Polla # 2020.11.08. 10:10

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi esetre vonatkozóan szeretnék állásfoglalást, tanácsot kérni:

Anyuka (baba várható születése 2021. április) nappali tagozaton decemberben szerzi meg diplomáját, januártól mesterdiplomára jelentkezik. Májustól KATA-s vállalkozásban nyelvtanár, a havi 25000 Ft-ot fizeti. A CSED-hez szükséges 365 nap biztosított jogviszonnyal a tanulói jogviszonyból adódóan nem rendelkezik.
Apuka több mint egy éves munkaviszonnyal rendelkezik, ő is megkezdte a mesterdiploma megszerzését.

Kérdésem az lenne, hogy milyen ellátásra jogosultak a baba születése után az első 6 (168 nap) hónapban, illetve utána. Apuka jogosult-e 8 órás munkaviszony mellett a gyed extra igénylésre? Ha igen, ebben az esetben az anyuka a tanulói jogviszony alapján biztosított lesz-e, illetve ha folytatja a KATA-s vállalkozást, milyen feltételek mellett teheti meg? A KATA-t mikortól meddig kell szüneteltetnie az anyukának? Köszönöm szíves segítségét!

drbjozsef # 2020.11.07. 12:47

Delfin81,

A gyermekgondozás miatti fizetés nélküli szabadságot kötelező biztosítania a munkáltatónak, ily módon a megszüntetése is egyoldalú nyilatkozat a munkavállaló részéről. Nincs ebbe beleszólása a munkáltatónak.

Delfin81 # 2020.11.07. 12:05

Köszönöm a választ!

Nyilván 30 napja még nem tudta, hogy terhes és korábban itt a válaszokban láttuk, hogy a védettség miatt egybidőbe kell jelezni a fizetés nélküli szabadság megszüntetését és a terhesség állapotát.

Ha ezt most megtesszük írásba, mivel még csak most tudtuk meg, akkor azzal elérhetjük, hogy aktív állományba helyezzék vagy saját döntése alapján ezt a munkáltató visszautasíthatja?

Köszönöm előre is a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.07. 09:28

30 nappal korábban írásban bejelenti, hogy a fizetés nélküli szabadságot megszünteti. Eleve ezt kellett volna tennie.

Delfin81 # 2020.11.06. 21:31

Tisztelt Szakértő!

Feleségem GYES-en van itthon 26 hónapos kisfiammal és közben kiderült, hogy 8 hetes terhes, a nőgyógyász veszélyeztetettséget állapított meg és a háziorvos az adott naptól táppénzre is vette 9-es kóddal.
Ezt jelezte a munkáltatójának és kérte, hogy vegye aktív állományba, majd táppénzre,de ezt a nehéz anyagi körülményekre visszautasította és mondta, majd úgy is kapni fogja a CSED-et, GYED-et, legyen elég az.

Milyen lehetőségeink vannak, hogy ismét állományba, majd táppénzre vegyék?

Előre is köszönjük a válaszát, segítségét!

drbjozsef # 2020.11.02. 10:42

Tűzeső,

Beleszámít a végkielégítésbe.

Mt.77.§(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve

  1. a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),

...
tartamát.

Tűzeső # 2020.11.02. 09:22

Tisztelt Szakértő!

Szeretném kérdezni, hogy a végkielégitésnél a munkaviszony időtartamába beleszámit-e a GYES, GYED, CSED-en töltött időszak, vagy csak az amit ténylegesen aktiv állományban töltöttünk?

Köszönöm
Andi

zenész # 2020.11.01. 17:12

Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha valaki fél állásban dolgozik egy szimfonikus zenekarban, ahol kijelölt napokon vannak zenekari szolgálatok, és azokon a napokon, amikor neki dolgoznia kellene táppénzre kerül a Covid miatt,kb. két hétig, akkor utána az eredetileg nem beosztott szolgálatokra (szabadon hagyott napjain) kötelezhető-e munkavégzésre? Vagyis a betegség miatt kieső szolgálatokat a hónap másik felében be kell-e dolgoznia? Egyébként neki az adott hónapban előírt szolgálatoknak a felét kell teljesítenie a fizetéséért, mert fél állasban van foglalkoztatva. Előre is köszönöm a választ!